INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Andrzej Siewierski h. Ogończyk  

 
 
brak danych - 1659-03-17
Biogram został opublikowany w latach 1996-1997 w XXXVII tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Siewierski Andrzej h. Ogończyk (zm. 1659), łowczy brzeski kujawski, poseł na sejmy. Pochodził z rodziny osiadłej w pow. przedeckim na Kujawach, był synem Jana (zm. przed r. 1625), dziedzica m.in. wsi Wierzbie.

Od r. 1625 gospodarował S. na ojcowiźnie. W r. 1642 posłował po raz pierwszy z woj. inowrocławskiego na sejm; został na nim wybrany na deputata do Trybunału Skarbowego w Radomiu. Był już wówczas łowczym brzeskim kujawskim. Na konwokacji w r. 1648, po śmierci Władysława IV, reprezentował woj. brzeskie kujawskie, uczestniczył następnie w sejmiku deputackim, a zarazem relacyjnym pokonwokacyjnym w Radziejowie (przed 19 IX 1648) i został na nim obrany posłem woj. brzeskiego i inowrocławskiego na sejm elekcyjny w t.r. W trakcie obrad sejmu, 17 XI, wraz z innymi posłami tych województw, uchwalił podatki na sformowanie regimentu 400 dragonów na wojnę z powstaniem kozackim. Wybór Jana Kazimierza Wazy podpisał z woj. brzeskim kujawskim (jako łowczy i dworzanin królewski). Z woj. inowrocławskiego posłował także na sejmy w l. 1650 i 1652 (nadzwycz.) i na obu wybrano go na deputata do Trybunału radomskiego.

S. był posesorem sołectwa we wsi Rosocha (w star. kolneńskim), które w r. 1651 scedował na rzecz kaszt. kaliskiego Jakuba Rozdrażewskiego. Po raz ostatni obrano S-ego posłem na sejm na sejmiku radziejowskim 28 II 1659. Na sejm ten, rozpoczynający obrady 17 III, już chyba nie dojechał, lub też zmarł w pierwszych dniach jego obrad. Podczas sejmu bowiem nominację na urząd łowczego brzeskiego kujawskiego dostał Aleksander Wysocki.

S. był żonaty dwukrotnie; jego pierwszą żoną była (1633) Anna z Kiełczewskich (informacji A. Bonieckiego, jakoby w r. 1643 żoną S-ego była Anna z Kołudzkich, 1.v. Brzezińska, nie potwierdzają materiały W. Dworzaczka), drugą – Agnieszka Wolińska, zwana też Noskowską (zm. 1679), wdowa po Adamie Piegłowskim (Pigłowskim). Z pierwszego małżeństwa miał S. synów: Jana, kanonika uniejowskiego i plebana grzegorzewskiego, Franciszka, jezuitę, oraz Aleksandra, żonatego z Katarzyną Janowską.

 

Boniecki, X 24, 349; Niesiecki; Elektorów poczet; Urzędnicy VI/2; – Dzięgielewski J., Izba poselska w systemie władzy Rzeczypospolitej w czasach Władysława IV, W. 1992 s. 178 (mylnie jako poseł w r. 1641); – Dzieje ziemi kujawskiej, Wyd. A. Pawiński, W. 1888 II; Teki Włodzimierza Dworzaczka, Kórnik 1996, CD-ROOM; Vol. leg., IV 46, 176, 222, 336, 364; – AGAD: Ks. gr. Przedecz, nr 72 k. 204, nr 73 k. 238–239v., 450, nr 74 k. 128–129v.

Mirosław Nagielski

 

 

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

  więcej  

Postaci z tego okresu

 

w ipsb

 

Piotr Mohiła

1596-12-21 - początek stycznia 1647
metropolita kijowski (prawosławny)
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.