INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
 Antoni Benza (Bensa)      Antoni Benza, wizerunek na podstawie ilustracji.

Antoni Benza (Bensa)  

 
 
1787 - 1859-10-16
Biogram został opublikowany w 1935 r. w I tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Benza (Bensa) Antoni (1787–1859), aktor i literat. Urodzony we Lwowie, zetknął się z teatrem jako chłopiec w czasie pobytu Wojciecha Bogusławskiego. Uciekłszy z domu rodzicielskiego, rozpoczął zawód sceniczny w Krzemieńcu, poczem w r. 1811 grywał u Niedzielskiego w Krakowie. Skolei przeniósł się do Lwowa, gdzie występował do r. 1849. W Warszawie gościł w r. 1816 jako Hamlet w tragedji Szekspira i jako student w »Nowych Krakowiakach« J. N. Kamińskiego, zaś w r. 1822, jako Hipolit w »Fedrze« Racine’a. W chwilach wolnych od zajęć teatralnych zajmował się piśmiennictwem, w latach 1822–1826 redagował »Rozmaitości lwowskie«. Był to jeden z wybitniejszych aktorów lwowskich pierwszej połowy XIX wieku. Słynął jako tragik w rolach bohaterów i kochanków. Pod koniec życia miał zatarg z B. Dawidsonem na tle konkurencji. Jego najświetniejsze kreacje to Cyd w tragedji Corneille’a, »Hamlet«, »Król Lear« i »Macbeth« w tragedjach Szekspira, postaci schillerowskie – »Fiesco« (rola tytułowa), Ferdynand – »Intryga i miłość«, Karol Moor – »Zbójcy« i Poza – »Don Carlos«, Don Guthyer w »Lekarzu swego honoru« Calderona, Przemysław w »Ludgardzie« Kropińskiego, Zygmunt August w »Barbarze« Felińskiego itd.

 

W. enc. il.; Estreicher K., Teatra w Polsce, Kr. 1879, III passim; Pepłowski St., Teatr polski we Lwowie (1780–1881), Lw. 1889, passim.

Ludwik Simon

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 

Jerzy Samuel Bandtkie

1768-11-24 - 1835-06-11
historyk
 
więcej  

Postaci z tego okresu

 

w ipsb

 

Józef Semrau

1833-03-12 - 1904-09-05
ksiądz
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.