INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Antoni Gettlich  

 
 
Biogram został opublikowany w latach 1948-1958 w VII tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Gettlich Antoni (1842–1915), pedagog. Ur. w Jaśle, syn Adama i Marii z Gadzińskich. Gimnazjum ukończył w Krakowie, po czym wziął udział w powstaniu 1863, w potyczkach w Miechowskiem i pod Żarkami. Studia wyższe (Wydział Filozoficzny) ukończył we Lwowie. Po zwykłych stopniach kariery nauczycielskiej doszedł do dyrektury Szkoły Wydziałowej Żeńskiej im. św. Scholastyki w Krakowie, którą kierował z wielkim oddaniem przez lat przeszło 30. Szkołę Wydziałową rozbudował i podniósł wysoko, a przez powołanie do życia Kursów Uzupełniających stworzył swego rodzaju wyższy instytut dla opuszczających szkołę średnią dziewcząt, zastępujący im wówczas studia uniwersyteckie. Grono nauczycielskie Kursów składało się z wybitnych profesorów uniwersytetu, jak prof. A. Sokołowski, Straszewski i ks. Stefan Pawlicki. Następnie powstały dzięki inicjatywie G-a przy Szkole św. Scholastyki Kursy Nauk. Handl. oraz Szkoła Robót Kobiecych, zwana później Koronkarską. Jej wysoki poziom sprawił, że dział koronkarski tej szkoły zyskał liczne medale i nagrody, także na wystawach zagranicznych. G. ogłosił drukiem parę podręczników szkolnych z geografii i historii i pisywał w «Czasie», m. i. popierając dopuszczenie kobiet do uniwersytetu. Ożeniony był z córką Hilarego Meciszewskiego, miał 5 dzieci. Zmarł w Szczawnicy i tam został pochowany.

 

Informacja rodziny.

Red.

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 

Leopold Kronenberg

1812-03-24 - 1878-04-05
bankier
 

Wiesław Chrzanowski

1880-12-15 - 1940-12-05
inżynier
 

Eugeniusz Romiszewski

1869-01-24 - 1931-07-07
generał brygady WP
 
więcej  

Postaci z tego okresu

 

w ipsb

 

Lubin Franciszek Olewiński

1825-03-11 - 1879-09-05
stenolog
 

Andrzej Bolesław Samulowski

1840-04-02 - 1928-04-10
księgarz
 

Józef Szanajca

1902-02-17 - 1939-09-24
architekt
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.