INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Antoni Jelec h. Leliwa  

 
 
2 poł. XVII w. - 1722
Biogram został opublikowany w latach 1964-1965 w XI tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Jelec Antoni h. Leliwa (zm. 1722), podczaszy przemyski, generał w. kor. Syn Jana Wacława, cześnika kijowskiego, i Teresy Stawskiej, dziedzic na Bykowie, Sanoczanach i Pleszowicach, piszący się z Horodyszcza, zastawny posesor Dobromila. Dn. 1 IV 1699 r. na sejmiku w Sądowej Wiszni przedłożył instrukcje Augusta II. Dn. 8 VI 1702 r. został wybrany na sejmiku w Wiszni posłem do króla od województwa ruskiego. W r. 1703 był posłem z ziemi sanockiej na sejm w Lublinie i komisarzem do rozgraniczenia województwa ruskiego od Węgier. W czasie wojny północnej popierał kandydaturę rosyjską do tronu polskiego. W r. 1707 posłował z Żółkwi do obozu króla Leszczyńskiego pod Lesznikiem z propozycjami pokojowymi. W r. 1711 został generałem wojsk koronnych, którego regiment 3 VI 1713 r. stacjonowany był w ziemi sanockiej. Dn. 9 X 1715 r. w polu pod Wisznią, podczas konfederacji województwa ruskiego (po stronie Augusta II), był wybrany konsyliarzem konfederacji z ziemi przemyskiej. Dn. 27 III 1719 r. na sejmiku wiszeńskim został administratorem podatku czopowego swej ziemi na l. 1720–2. Dn. 15 IX 1722 r. już nie żył. Zmarł bezżennie. J. był człowiekiem majętnym, pożyczał gotówkę synagogom. Dobra po nim i jego bezdzietnym bracie Józefie, chorążym sanockim (zm. 1713), przeszły w spadku na Starzechowskich i Wapowskich, a następnie na Krasickich.

 

Boniecki; Niesiecki; Uruski; – Feldman J., Polska w dobie wielkiej wojny północnej 1704–1709, Kr. 1925 s. 236, 268; Nieć J., Rzeszowskie za Sasów, Rzeszów 1938 s. 65–8; – Akta grodz. i ziem, XXII; – AGAD: Zbiór Czołowskiego; Arch. Diec. w Przemyślu.

Krzysztof Wolski

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 

Jan Andrzej Morsztyn (Morstin)

1621-06-24 - 1693-01-08
poeta
 
 
więcej  

Postaci z tego okresu

 

w ipsb

  więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.