INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Antoni Krasnodębski (pierwotne Stanisław Franke)  

 
 
Biogram został opublikowany w 1970 r. w XV tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Krasnodębski Antoni (pierwotne nazwisko Stanisław Franke), pseud. Filip (1896–1965), inżynier pirotechnik i oficer rezerwy, podpułkownik lub pułkownik AK, konstruktor «filipinek» (granatów używanych przez AK-owskie podziemie). Był synem Tomasza Franke i Zofii z Romanowskich. Brak dokładnych danych wynika przede wszystkim z ostrożności K-ego, który niszczył wszystkie ślady dotyczące jego tożsamości przedwojennej (dane w «kennkarcie» były zmyślone, data ur. 1888 – fałszywa). K. odbył studia politechniczne prawdopodobnie we Lwowie. Brał udział w pierwszej wojnie światowej. W okresie  II Rzeczypospolitej pracował w państwowej fabryce amunicji w Rembertowie, gdzie mieszkał do r. 1943, po czym przeniósł się wraz z rodziną (żoną i dwojgiem dzieci) do Warszawy na ul. Wilczą; tam przebywał do jesieni 1944 r.

Od r. 1941 K. działał w konspiracji pod pseud. Filip, najpierw w Związku Walki Zbrojnej (ZWZ), a od początku 1942 r. w Armii Krajowej (AK). Wchodził w skład komórki dywersyjnej «Zwiazek Odwetu», przekształconej w jesieni 1942 r. na «Kierownictwo Dywersji» (Kedyw); prowadził prace nad fabrykacją prostego granatu ręcznego. K. organizował i koordynował jego produkcję w ramach Wydziału Saperów Komendy Głównej AK; dokonywał kolejnych ulepszeń konstrukcyjnych, najpierw w rejonie Warszawy, a potem w samym mieście, głównie na ul. Obozowej 2 (do czasu wykrycia tej wytwórni przez Niemców pod koniec zimy 1944 r.), a w okresie przedpowstaniowym w warsztatach przy placu Grzybowskim. Granaty te, zwane od pseud. ich konstruktora «filipinkami», były masowo używane przez AK-owskie podziemie we wszystkich akcjach bojowych i sabotażowo-dywersyjnych. W czasie powstania warszawskiego K. kontynuował swoją działalność, zarządzając sprawnie wyrobem granatów, min i materiałów wybuchowych. W początkach października 1944 r. opuścił Warszawę wraz z całą ludnością cywilną. Po wojnie osiadł w Brwinowie koło Warszawy, gdzie przebywał pod nazwiskiem Krasnodębski do końca życia. Zmarł 29 V 1965 r. w Brwinowie i tam został pochowany. Był żonaty dwukrotnie. Z pierwszą żoną miał dwoje dzieci – Zbigniewa i Danutę. Drugą żoną była Jadwiga z Świerczyńskich.

 

Kumor E., Wycinek z historii jednego życia, W. 1967; – W oparciu o pisemną relację Henryki Landy-Martyniakowej, pseud. Maria, bliskiej współpracownicy Filipa z l. 1941–4, oprac.

Red.

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 

Tadeusz Leon Józef Zawadzki

1921-01-24 - 1943-08-20
harcmistrz
 

Tomasz Tadeusz Zygadło

1947-12-23 - 2011-09-17
reżyser filmowy
 
więcej  

Postaci z tego okresu

 

w ipsb

 

Stanisław Feliks Przybyszewski

1868-05-07 - 1927-11-23
pisarz
 

Zdzisław Studziński

1922-08-14 - 1976-03-07
wiceadmirał
 
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.