INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Augustyn Błazik (Blazik, Błażik)  

 
 
ok. 1670 - 1708-08-11
Biogram został opublikowany w 1936 r. w II tomie Polskiego Słownika Biograficznego.

  

 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Błazik (Blazik, Błażik) Augustyn († 1708), augustjanin, kronikarz polsko-śląski. Urodził się w Oleśnie około r. 1670 z rodziny mieszczańskiej. Wujem jego był proboszcz z Lubecka ks. Szymon Lubatius (zm. 26 XII 1688). B. doszedł do godności przeora w klasztorze w Oleśnie, gdzie umarł na morową zarazę 11 VIII 1708 (Liber mortuorum w bibl. kapit. we Wrocławiu). Napisał po polsku kronikę swego klasztoru, którą w r. 1854 odnalazł Józef Rendschmidt i pożyczył do wyzyskania Lompie; w r. 1858 znajdowała się ona w bibl. kośc. w Oleśnie. Z kroniki tej wydrukował Lompa pewne ustępy w przekładzie niemieckim w swojej »Geschichtliche Darstellung«, oraz opowieść o Rzedeckim i Hoffmanównie po polsku pt. »Ofiara miłości niewczesnej. Rzecz wyjęta z osnowy dawnego śląskiego rękopisu. Zdarzenie prawdziwe z r. 1680« (Jasło 1858), także wcześniej po niem. pt. »Maria Jacobine Hoffmann…«. Sądząc po »Ofierze miłości niewczesnej«, pisał B. polszczyzną wolną niemal od wtrętów łacińskich, czystszą od wielu autorów polskich epoki saskiej, zrzadka zatrącającą prowincjonalizmami.

 

Lompa J., Geschichtliche Darstellung der merkwürdigen Ereignisse in der kön. Kreisstadt Rosenberg, Cosel 1854, zwłaszcza s. 5–6, 11, 20.

Wincenty Ogrodziński

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w ipsb

 

Andrzej Grzegorz Krupecki

1644-03-11 - 1725-04-15
filozof
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.