INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Aureli Augustyn od Najśw. Sakramentu Chryszkiewicz (Chryczkiewicz)  

 
 
1700 - 1758
Biogram został opublikowany w 1937 r. w III tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Chryszkiewicz (Chryczkiewicz) Aureli Augustyn od Najśw. Sakramentu (1700–1758), pijar, panegirysta. Urodził się na Wołyniu. Po ukończeniu studiów uczył w szkołach pijarskich: w Wieluniu gramatyki, w kolegium królewskim w Warszawie poetyki, w Podolińcu na Spiszu humaniorów, gdzie równocześnie pełnił obowiązki kaznodziei. Później w Rzeszowie, Piotrkowie i w Warszawie uczył wymowy, a w Łukowie i Piotrkowie filozofii. Jakiś czas kazał w katedrze wileńskiej, został konsyliarzem prowincji pijarskiej w Polsce, wicerektorem szkolnym, a wreszcie powołał go bp żmudzki Tyszkiewicz na stanowisko swego teologa nadwornego. Zmarł w Trokach w r. 1758. Ogłosił drukiem kilka panegiryków i kazań, np. Aquila pro Deo et patria, regibus et legibus armata na cześć bpa Macieja Sołtyka (1729), Flora polska codzienną wiosną w nieomylnych herbownego klejnotu… prognostykach z okazji ślubu Seweryna Rzewuskiego z Barbarą Szembekówną (1726), Honor Trybunału, święta sprawiedliwość niezwyciężona (1745), Privilegium fortume Sarmaticae na cześć Jana Lipskiego, podkanclerzego koronnego (1732) i i.

 

Estr.; Horanyj A., Scriptores Scholarum Piarum, Budae 1808; Bielski Sz., Vita et scripta quorundam e congregatione Scholarum Piarum professorum, W. 1812.                                              

Stanisław Szczotka

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.