INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Baltazar Fryderyk Goltz (Golcz)  

 
 
XVII w. - 1720
Biogram został opublikowany w latach 1959-1960 w VIII tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Goltz (Golcz) Baltazar Fryderyk h. własnego, (zm. 1720), kasztelan lędzki. Syn Guntera i Marii Blankenburg, podpisał z województwem poznańskim obiór Michała Wiśniowieckiego w r. 1669. Służył w wojsku cesarskim i w r. 1680 miał w nim rangę podpułkownika. Znalazł się w liczbie elektorów Augusta II z wojew. poznańskiego 1697 r. Z nowym królem związał się ściśle, ale jako szambelan cesarski nie zrywał związków z Wiedniem. Został w r. 1698 tajnym radcą królewskim i koniuszym dworu królowej Eberhardyny. W czasie wojny północnej przebywał w Gdańsku jako agent królewski. W październiku 1705 r. gościł w swym domu Augusta II przejeżdżającego tamtędy z Drezna do Królewca. Za położone dla swej sprawy zasługi obdarzył go król w r. 1710 kasztelanią lędzką. Jedyny to chyba Niemiec wśród senatorów wielkopolskich. Umarł w Królewcu w r. 1720. Miał wsie Kesburg i Lubno w powiecie wałeckim. Pierwszą jego żoną była Konstancja Hertzberg, drugą od 1698 r. Eufrozyna Elżbieta Bauer, wdowa po Erneście v. Schwarzwald, trzecią wreszcie (po r. 1707) Juliana Deliana v. Münnich, która po śmierci G-a wyszła za pruskiego ministra wojny Grumbkowa. Z pierwszego małżeństwa było trzech synów, zapewne młodo zmarłych, z drugiego syn Joachim Krzysztof, szambelan cesarski.

 

Boniecki; – Goltz F., Nachrichten über die Familie der Grafen u. Freiherrn v. d. Goltz, Strasburg 1885; Jarochowski K., Studia historyczne, seria nowa, P. 1884 s. 200; – Vol. leg., V 422.

Włodzimierz Dworzaczek

 

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w ipsb

 

Franciszek Józef Cezary

ok. 1632 - przed 1665
poeta
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.