INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Bernard Bogdanowicz  

 
 
Biogram został opublikowany w 1936 r. w II tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Bogdanowicz Bernard († 1722). Ur. ok. 1640 r. w Koprzywnicy. Zamłodu wstąpił do klasztoru cystersów w Jędrzejowie i ukończył studja ze stopniem dra teologji; w l. 1686–1716 był prokuratorem polskich cystersów w Rzymie, tamże następnie generalnym prokuratorem zakonu. Bronił skutecznie praw klasztorów przeciw zgubnemu oddawaniu ich w zarząd opatów komendataryjnych czyli świeckich; wskutek tego odznaczony został po śmierci w r. 1738 tytułem »bene meriti de Ordine«. Zmarł 23 XI 1722 w Rzymie, gdzie dochowała siew kościele S. Croce in Gerusalemme sławiąca go tablica grobowa. Za pobytu w Rzymie wydał tamże 7 dzieł treści dogmatycznej i ascetycznej, które zapewniły mu imię na Zachodzie.

 

Enc. Org.; Enc. kośc. Nowodworskiego; Rkp. B. Nar., O. I. 502 s. 11, 451–3, 479, 560; Rkp. B. Zamoyskich w W., nr 1404, pod r. 1695; Rkp. B. benedyktynów w Lubiniu: Acta Cgrnis Benedictino-Polonae, s. 65; Lib. mort. mnrii Coronovien. (Tow. Nauk. w Toruniu, Fontes, Torunii 1931, XXV 20); G. Z., Pamiątki polskie w Rzymie (Bibl. Warsz., 1858, LXIX 530); Estreicher, XIII 207–8; Barącz, Żywoty Ormian…, s. 410.

Ks.  Jozafat Ostrowski, O. S. B.

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w ipsb

 

Augustyn Mirys

1700-08-01 - 1790-03-08
malarz
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.