INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Bernard Bogdanowicz  

 
 
Biogram został opublikowany w 1936 r. w II tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Bogdanowicz Bernard († 1722). Ur. ok. 1640 r. w Koprzywnicy. Zamłodu wstąpił do klasztoru cystersów w Jędrzejowie i ukończył studja ze stopniem dra teologji; w l. 1686–1716 był prokuratorem polskich cystersów w Rzymie, tamże następnie generalnym prokuratorem zakonu. Bronił skutecznie praw klasztorów przeciw zgubnemu oddawaniu ich w zarząd opatów komendataryjnych czyli świeckich; wskutek tego odznaczony został po śmierci w r. 1738 tytułem »bene meriti de Ordine«. Zmarł 23 XI 1722 w Rzymie, gdzie dochowała siew kościele S. Croce in Gerusalemme sławiąca go tablica grobowa. Za pobytu w Rzymie wydał tamże 7 dzieł treści dogmatycznej i ascetycznej, które zapewniły mu imię na Zachodzie.

 

Enc. Org.; Enc. kośc. Nowodworskiego; Rkp. B. Nar., O. I. 502 s. 11, 451–3, 479, 560; Rkp. B. Zamoyskich w W., nr 1404, pod r. 1695; Rkp. B. benedyktynów w Lubiniu: Acta Cgrnis Benedictino-Polonae, s. 65; Lib. mort. mnrii Coronovien. (Tow. Nauk. w Toruniu, Fontes, Torunii 1931, XXV 20); G. Z., Pamiątki polskie w Rzymie (Bibl. Warsz., 1858, LXIX 530); Estreicher, XIII 207–8; Barącz, Żywoty Ormian…, s. 410.

Ks.  Jozafat Ostrowski, O. S. B.

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.