INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
 Bogdan Hoff      Bogdan Hoff, wizerunek na podstawie fotografii.

Bogdan Hoff  

 
 
Biogram został opublikowany w latach 1960-1961 w IX tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 
Hoff Bogdan (1865–1932), malarz, nauczyciel rysunków. Był synem Bogumiła i Jadwigi z Melenthinów. Ur. 16 XI w Koźminie w Wielkopolsce. W r. 1885 ukończył H. szkołę techniczną kolei terespolskiej w Warszawie, a następnie studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie oraz w technikum we Wiedniu. Po krótkim okresie pracy w Kołomyi i Krakowie objął H. w r. 1897 pracę nauczyciela rysunków w polskim gimnazjum w Cieszynie. Brał wtedy żywy udział w działalności Pol. Tow. Ludoznawczego na Śląsku (założonego w Cieszynie w r. 1901) i wraz z ks. Józefem Londzinem i Jerzym Warchałowskim należał do twórców wielkiej wystawy ludoznawczej w Cieszynie w r. 1903, która dała początek zbiorom Towarzystwa Ludoznawczego w Cieszynie. Po r. 1905 osiadł na stałe w Wiśle i kontynuował prace swego ojca nad przekształceniem tej wsi w miejscowość letniskową i wczasową. W r. 1908, głównie staraniem H-a, powstało Stowarzyszenie Miłośników Wisły, którego istotnym celem była troska o rozbudowę Wisły i zabiegi około stworzenia w niej dobrych warunków uzdrowiskowych i letniskowych. W r. 1914 zgłosił się H. do Legionów; pozostał w wojsku do r. 1926 i dosłużył się stopnia porucznika saperów. W l. 1923–8 był nauczycielem rysunków w Gimnazjum im. M. Reya w Warszawie, po czym powrócił do Wisły, gdzie brał nadal żywy udział w staraniach o rozbudowę Wisły jako letniska. Jako malarz nie pozostawił H. po sobie żadnych wybitniejszych dzieł. W akwarelach utrwalał dawniejszy krajobraz wiślański, szkicami zaś swoimi i rysunkami propagował piękno Wisły i jej folklor. Jedną z jego folklorystycznych kompozycji figuralnych wzięto na afisz wystawy ludoznawczej w Cieszynie w r. 1903. Zmarł H. w Cieszynie 19 VII 1932 r.; pochowany został na ewangelickim cmentarzu w Wiśle.
 
 
Rondthaler A., „Głos Ewang.” 1932 nr 36.
 
 
Ludwik Brożek
 
 
 
 
 

Chmura tagów

 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.