INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
 Bohdan Broniewski      Bohdan Broniewski, wizerunek na podstawie fotografii.

Bohdan Broniewski  

 
 
Biogram został opublikowany w 1936 r. w II tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Broniewski Bohdan (1855–1922), przemysłowiec. Ur. w Opatkowicach w Kieleckiem w rodzinie ziemiańskiej z ojca Bronisława i matki Ewy z Koszutskich, ukończył z odznaczeniem gimnazjum św. Anny w Krakowie, poczem wstąpił na wydział chemiczny politechniki w Wiedniu. Po ukończeniu politechniki odbył praktykę w cukrowni Zakrzówek w Lubelskiem, skąd poszedł na stanowisko chemika do cukrowni Elżbietów. Posiadając duży zasób wiedzy, ogromne zdolności i niebywałe zamiłowanie do pracy, B. po trzechletnim zaledwie pobycie w Elżbietowie przeszedł na stanowisko wicedyrektora do cukrowni w Mizoczu na Wołyniu, a w krótkim czasie został mianowany dyrektorem tej cukrowni. Po niedługim stosunkowo pobycie w Mizoczu objął B. dyrekcję cukrowni w Izabelinie w Płockiem, a jednocześnie rozwinął niezmiernie ożywioną działalność na polu technologiczno-cukrowniczem, zamieszczając swe cenne spostrzeżenia na łamach »Gazety Cukrowniczej«, oraz pisząc obmyślony doskonale rozdział o dyfuzji do klasycznego trzytomowego »Cukrownictwa«, opracowanego wspólnemi siłami polskich cukrowników i właśnie w owym czasie wydawanego. B. brał czynny udział w pracach sekcji cukrowniczej, jaka istniała w łonie Warsz. Tow. Popierania Przemysłu i Handlu, wygłaszając na organizowanych przez tę sekcję zjazdach cukrowników szereg odczytów na tematy technologiczno-cukrownicze, a także biorąc czynny udział w pracach licznych komisyj, wyłanianych przez sekcję w celu organizowania przemysłu cukrowniczego na terenie b. Królestwa Polskiego. Był jednym z inicjatorów powołania do życia Centralnego Laboratorjum Cukrowniczego i przez szereg lat pozostawał członkiem czynnym kuratorjum tej naukowej instytucji, gdy zaś po kilku latach jej istnienia poczęto myśleć o zamknięciu Laboratorjum, B. wraz z kilkoma innymi kuratorami nie dopuścił do likwidacji tej placówki, doskonale oceniając jej użyteczność i znaczenie dla cukrownictwa.

W r. 1894 przystąpił B. do budowy fabryki cukru w Lublinie i został dyrektorem zarządzającym tej cukrowni, którą urządził według najnowszych wymagań techniki, a następnie znakomicie prowadził, wykazując, obok organizacyjnych, niepospolite zdolności administracyjne. W r. 1905 organizuje i zakłada przy współudziale materjalnym okolicznego ziemiaństwa cukrownię Aszihe w Mandżurji. Prowadzi tę placówkę z odległości wielu setek kilometrów w niezmiernie trudnych warunkach, które jednak całkowicie przezwycięża. W r. 1903 nabył majątek Garbów w Lubelskiem, który to majątek zamienił natychmiast na gospodarstwo przemysłowe, budując dużą cegielnię parową, gorzelnię, a następnie cukrownię. Od r. 1910 osiadł na stałe w Warszawie, jednak nie dla wypoczynku, gdyż zainicjował i zorganizował, a potem poprowadził Związek Cukrowni Lubelskich (tzw. »Celin«), organizację o charakterze gospodarczym. W r. 1911 wykupił z rąk Emila Rephana cukrownię i rafinerję Zbiersk wraz z przyległemi dobrami i lasami, utworzył z tych objektów towarzystwo akcyjne »Zbiersk«, którem kierował z właściwą sobie umiejętnością. Jako wybitnego przemysłowca zapraszały B-go do swych zarządów liczne cukrownie nietylko b. Królestwa Polskiego, ale nawet znajdujące się poza kordonem, jak Przeworsk w Małopolsce i Żuczka na Bukowinie. W czasie wojny światowej B. brał czynny udział w pracach tzw. Międzypartyjnego Koła. Za czasów regencji powołany został w gabinecie Steczkowskiego na stanowisko ministra przemysłu i handlu, że zaś ministerstwo kolei nie istniało w tym gabinecie, przeto zorganizował w swoim resorcie sekcję kolejową i zapoczątkował studja nad drogami wodnemi w kraju. Po zmianie gabinetu pozostał czynnym członkiem Związku Cukrowni b. Królestwa Polskiego, pozatem organizował Bank Zjednoczonych Ziem Polskich, oraz był współorganizatorem i współtwórcą towarzystw ubezpieczeń Polonja i Vita, a jednocześnie wiele czasu i pracy poświęcał organizacji Kredytowego Towarzystwa Przemysłowego. Ministerstwo Skarbu powołało B-go na członka Rady Finansowej Państwa. Zmarł 4 X 1922 w Warszawie.

 

»Gazeta Cukrownicza« 1922, LIV nr 40–3, s. 465; »Przegląd Techniczny« 1922, nr 47, s. 366; »Kurjer Warsz.« 1922, nr 273 i 278.

Zygmunt Przyrembel

 
 

Chmura tagów

 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.