INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
 Edward Donimirski (Brochwicz Donimirski)     

Edward Donimirski (Brochwicz Donimirski)  

 
 
1844-09-24 - 1907-07-30
Biogram został opublikowany w latach 1939-1946 w V tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Donimirski Brochwicz Edward (1844–1907), ziemianin, hodowca, wydawca czasopisma »Gospodarz«, jeden z najbardziej zasłużonych obywateli w Prusach Zachodnich. Urodził się 24 IX w rodzinnym majątku Buchwałd, z ojca Teodora i matki Zofii z Ślaskich. Był ożeniony z Heleną z Wolańskich. W 19. roku życia wstąpił w szeregi powstańcze i w r. 1863 był ciężko ranny w potyczce pod Łęczycą. Studia rolniczo-ekonomiczne ukończył w ówczesnej Akademii Rolniczej w Pruszkowie. W r. 1867 otrzymał od swego ojca zaniedbany majątek Łysomice koło Torunia, obejmujący 1075 ha, i w ciągu 40-letniej pracy doprowadził go do wysokiego poziomu kultury. Jeden z pierwszych zwrócił on uwagę na poważne źródło dochodu, jakie przedstawiać może hodowla zwierząt domowych i gospodarka mleczna. Majątek jego przedstawiał prawdziwą szkołę młodzieży rolniczej, przez którą przeszło z górą 50 praktykantów ze wszystkich trzech zaborów, a jego wieczorne pogadanki z praktykantami cieszyły się szerokim rozgłosem. W dowód wdzięczności grono byłych jego praktykantów ufundowało w r. 1907 na jego cześć marmurowe epitafium w kościele parafialnym w Papowie toruńskim.

Objawem jego dbałości o oświatę ludu i jego postęp w gospodarce rolnej było pismo rolnicze »Gospodarz«, wydawane przez D-go własnym kosztem przez 19 lat (od 15 IX 1871 do 28 VI 1890), w okresie gdy czasopiśmiennictwo polskie fachowo rolnicze jeszcze prawie nie istniało. Wychodziło ono w Toruniu co czwartek w nakładzie 3000 egzemplarzy za cenę 60 fenigów prenumeraty kwartalnej jako »Organ Towarzystw Rolniczych Zachodnio-Pruskich, Kółek Włościańskich Wielkiego Księstwa Poznańskiego i Towarzystwa Rolniczego Księstwa Cieszyńskiego«. Jako źródło »zdrowych rad i praktycznych gospodarskich sposobów« pismo to odegrało ogromną rolę w życiu wsi województw zachodnich. W nawiązaniu do świetnych tradycji tego pisma Pomorskie Towarzystwo Rolnicze przystąpiło 1 I 1938 do wydawania miesięcznego poradnika rolniczego pod nazwą »Gospodarz Pomorski«. D. uczestniczył we wszystkich poczynaniach społeczeństwa polskiego zaboru pruskiego, w szczególności w Prusach Zachodnich. Wielokrotnie był »gospodarzem« dorocznych sejmików gospodarczych w Toruniu, tworzących wówczas ośrodek życia narodowo-społeczno-gospodarczego, był jednym z założycieli Muzeum Polskiego w Toruniu, Towarzystwa Pomocy Naukowej na Prusy Zachodnie, Towarzystwa Naukowego w Toruniu itd. Odmawiał wezwaniom do kandydowania do parlamentu w Berlinie, poświęcając się całkowicie pracy społecznej i gospodarczej. W dniu 10 XII 1906 wybrany patronem Kółek Rolniczych Prus Zachodnich, w niespełna rok później zakończył niespodziewanie żywot 30 VII 1907, umierając nagle w drodze powrotnej z Kudowej do Łysomic. Pochowany w Papowie toruńskim.

 

Informacje listowne Donimirskiego J. z r. 1938; »Dzien. Pozn.« nr 174, 176, 177 z r. 1907; «Kurier Warsz.« nr 211 z r. 1907; »Pielgrzym« nr 93, Pelplin 1907; »Ziemianin«, P. 1907; »Gospodarz Pomorski« nr 1, Toruń 1938.            

Tadeusz Vetulani

 
 

Chmura tagów

TAGI

Za pomocą tagów oznaczamy powiązania tematyczne postaci. Pozwalają one eksplorować serwis wg wybranych przez redakcję najważniejszych tematów dla danej postaci.

 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.