INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Eugeniusz Buchholz  

 
 
1865-03-06 - 1928-02-17
 
Biogram został opublikowany w 1937 r. w III tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Buchholz Eugeniusz (1865–1928), literat warmiński, urodził się w Ornecie z rodziców Augusta B. i Berty z Thielów, katolików Niemców. W Gietrzwałdzie, dokąd jako chłopiec odbył pielgrzymkę, odezwała się w nim sympatia do Polaków, która go już całe życie nie opuściła. Uczęszczając do szkoły handlowej w Gdańsku i odbywając tam służbę wojskową, uczył się gorliwie języka polskiego, aż doszedł do biegłości w czasie dwuletniej nauki księgarstwa w Poznaniu; dowodem tego są jego Szkice warmińskie, ogłoszone w r. 1888 w »Dzien. Poznańskim«. Rok praktykował jako księgarz w Katowicach; krótki czas był korespondentem w pewnej firmie królewieckiej, poczem od Adama Napieralskiego (późniejszego redaktora »Katolika« bytomskiego) nabył w Wartemborku księgarnię i skład papieru. Ale i tu długo nie pozostał, bo za namową ks. wik. dr Schreibera, Polaka, sprowadził się do Olsztyna, by działać wśród ludności polskiej odmiennie od »Gazety Olsztyńskiej«, mianowicie w łączności z niem.-katol. centrum, ale z pełnym zachowaniem i popieraniem języka polskiego i kultury polskiej. Pracował tedy B. w organizacjach polskich, miewając w nich wykłady, wydał polską książkę do nabożeństwa, kalendarz pol.-warmiński 1892 i 1890 »Nowiny Warmińskie«, po których upadku (wychodziły 9 mies.) był wydawcą »Allensteiner Volkszeitung« (1891) i »Allensteiner Volksblatt« (1893). Niepowodzenia finansowo-handlowe kazały mu zaprzestać samodzielnych wydawnictw dziennikarskich i zwrócić się ku literaturze religijno-społecznej, tym bardziej, że od połowy lat dziewięćdziesiątych paraliż nóg nie pozwalał mu wyruszać poza własne mieszkanie. Był niezmordowanym współpracownikiem pism niemieckich i polskich, ogłaszając liczne artykuły i recenzje. Opisał podróż swoją przez Warszawę, Łódź, Częstochowę do Górnego Śląska (niem., 2. wyd. 1907), wydał popularny podręcznik języka polskiego: Der echte Pole (2. wyd. 1898), pisał o najeździe Moskali na Prusy Wsch. 1914 (w »Pielgrzymie«), o kwestii unii cerkwi wschodniej z Rzymem (Paderborn 1906), o katolicyzmie w Polsce i Rosji (tamże 1909), dotykał także kwestii mazurskiej, warmińskiej i kaszubskiej w opisach krajoznawczych. Największą jego pracą było dzieło apologetyczne: Gdzie prawda, wydane w Poznaniu 1911 i 1913. Wspomnienia swoje redaktorskie i literackie (po niem. 1907) powtórzył i uzupełnił pod koniec życia w »Gazecie Olsztyńskiej«, lecz nie zdążył ich dokończyć. Oddany był poza tym pracy charytatywnej, także wobec jeńców rosyjskiech, których język doskonale znał. Umarł w przytułku ss. Katarzynek w Ornecie 17 II 1928. Pochowany w habicie tercjarskim św. Franciszka.

 

Buchholz Eugen, Aus der Praxis eines Redakteurs und Schriftstellers, Gdańsk 1907; Buchholz Franz, Schriftsteller Eugen Buchholz, Braunsberg 1928; Mańkowski A. ks., Pamięci dwóch literatów warmińskich (Mestwin 1928, nr 8).

Ks. Alfons Mańkowski

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 

Wilam Horzyca

1889-02-28 - 1959-03-02
reżyser teatralny
 
więcej  

Postaci z tego okresu

 

w ipsb

 

Helena Eleonora Joanna Schupp

1877-10-07 - 1948-07-25
śpiewaczka
 

Antoni Około-Kułak

1883-03-31 - 1940-07-02
ksiądz
 

Bronisław Piotr Kopczyński

1882-04-30 - 1964-10-25
malarz
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.