INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Felicjan Jabłonowski  

 
 
brak danych - 1778
Biogram został opublikowany w latach 1962-1964 w X tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Jabłonowski Felicjan h. Prus III (zm. 1778), starosta koropecki, poseł na sejmy. Syn Antoniego, podczaszego buskiego, i Antoniny Drzewieckiej, w r. 1755 został stolnikiem wyszogrodzkim. Jako stronnik Czartoryskich był posłem czernichowskim na sejm 1762 r., gdzie podpisał manifest przeciw Brühlowi, i brał udział w niedoszłej reasumpcji trybunału piotrkowskiego 1763 r. W czasie bezkrólewia był jednym z działaczy stronnictwa Czartoryskich na Wołyniu, skąd posłował na konwokację i elekcję. Był konsyliarzem Konfederacji Generalnej. Starał się popierać wówczas interesy innych Jabłonowskich, należących do obozu hetmańskiego i ułatwiać im godzenie się ze stroną zwycięską. W r. 1765 skarżył się królowi, że nie otrzymał żadnej nagrody, a cierpiał prześladowania od przeciwników, którzy pozbawili go chorągwi pancernej. Odrzucił ofiarowane sobie łowiectwo wołyńskie jako urząd za niski. W t. r. został szambelanem i otrzymał chorągiew pancerną. W r. 1772 został oboźnym polnym kor,, ale już w 1776 tytułował się eks-oboźnym. W r. 1776 posłował z Wołynia jako stronnik królewski. Bezskutecznie starał się o wybór do Rady Nieustającej. W t. r. został starostą koropeckim i otrzymał Order św. Stanisława. Ożeniony był z Elżbietą Woroniecką (siostrą żony J. A. Jabłonowskiego), z którą miał 2 córki i 4 synów.

 

Boniecki; Uruski; Żychliński; – Konopczyński W., Polska w dobie wojny siedmioletniej, W. 1911 II; – Diariusz sejmu … pod związkiem konfederacyi … agitującego się, W. 1776; Zebranie diariuszów trzech walnych sejmów … r. 1764, W. 1765; – AGAD: Teki Skimborowicza XXII 7/71; B. Czart.: rkp. 601, 665, 727, 1153.

Jerzy Michalski

 

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.