INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Felicjan Jabłonowski  

 
 
brak danych - 1778
Biogram został opublikowany w latach 1962-1964 w X tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Jabłonowski Felicjan h. Prus III (zm. 1778), starosta koropecki, poseł na sejmy. Syn Antoniego, podczaszego buskiego, i Antoniny Drzewieckiej, w r. 1755 został stolnikiem wyszogrodzkim. Jako stronnik Czartoryskich był posłem czernichowskim na sejm 1762 r., gdzie podpisał manifest przeciw Brühlowi, i brał udział w niedoszłej reasumpcji trybunału piotrkowskiego 1763 r. W czasie bezkrólewia był jednym z działaczy stronnictwa Czartoryskich na Wołyniu, skąd posłował na konwokację i elekcję. Był konsyliarzem Konfederacji Generalnej. Starał się popierać wówczas interesy innych Jabłonowskich, należących do obozu hetmańskiego i ułatwiać im godzenie się ze stroną zwycięską. W r. 1765 skarżył się królowi, że nie otrzymał żadnej nagrody, a cierpiał prześladowania od przeciwników, którzy pozbawili go chorągwi pancernej. Odrzucił ofiarowane sobie łowiectwo wołyńskie jako urząd za niski. W t. r. został szambelanem i otrzymał chorągiew pancerną. W r. 1772 został oboźnym polnym kor,, ale już w 1776 tytułował się eks-oboźnym. W r. 1776 posłował z Wołynia jako stronnik królewski. Bezskutecznie starał się o wybór do Rady Nieustającej. W t. r. został starostą koropeckim i otrzymał Order św. Stanisława. Ożeniony był z Elżbietą Woroniecką (siostrą żony J. A. Jabłonowskiego), z którą miał 2 córki i 4 synów.

 

Boniecki; Uruski; Żychliński; – Konopczyński W., Polska w dobie wojny siedmioletniej, W. 1911 II; – Diariusz sejmu … pod związkiem konfederacyi … agitującego się, W. 1776; Zebranie diariuszów trzech walnych sejmów … r. 1764, W. 1765; – AGAD: Teki Skimborowicza XXII 7/71; B. Czart.: rkp. 601, 665, 727, 1153.

Jerzy Michalski

 

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 

Cyprian Godebski

1765 - 1809-04-19
poeta
 

Jan Potocki h. Pilawa

1761-03-08 - 1815-12-23
powieściopisarz
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.