INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Filip Chrystian Rhete  

 
 
ok. 1632 - 1668
 
Biogram został opublikowany w latach 1988-1989 r. w XXXI tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Rhete Filip Chrystian (ok. 1632–1668), drukarz i wydawca gdański. Ur. w Gdańsku, był synem Jerzego (zob.) i Anny z domu Richter.

W styczniu 1648 R. wraz z bratem Dawidem Fryderykiem (zob.) rozpoczął naukę w Gdańskim Gimnazjum Akademickim. Sztuki drukarskiej wyuczył się w zakładzie ojca oraz w Królewcu, gdzie został wpisany do metryki uniwersyteckiej 14 VI 1651. Po śmierci ojca od połowy 1647 r. pomagał matce i bratu Dawidowi Fryderykowi w prowadzeniu drukarni. W r. 1651 matka przekazała mu część drukarni i zezwoliła na samodzielną działalność typograficzną, zobowiązując go jednocześnie do takiego ukierunkowania poczynań drukarskich, aby nie szkodził oficynie miejskiej, którą kierował brat Dawid Fryderyk. W celu wyposażenia oficyny w materiały typograficzne nabył on ok. 1652 r. część zasobów drukarni A. Hünefelda, która właśnie kończyła swą działalność. Dla pozyskania klientów i nakładców wydał w r. 1661 wzornik pism, jakimi dysponowała oficyna. Repertuar wydawniczy R-ego obejmował publikacje szkolne, dzieła naukowe oraz dokumenty historyczne. W dużej mierze był to rezultat współpracy z nakładcą i księgarzem gdańskim Jakubem Weissem, a także z Jerzym Försterem. Wśród publikacji R-go wyróżniają się dzieła prawnicze Jana Nixdorffa oraz piśmiennictwo związane z wydarzeniami dotyczącymi pokoju oliwskiego z 1666 r. Znalazła się tam m. in. seria broszur zajmujących się sporem kurlandzko-szwedzkim oraz interesujący utwór pt. „Calendae Regiae” (1659), sławiący Jana Kazimierza za uwolnienie Torunia. Na niektórych drukach dotyczących pokoju oliwskiego R. podpisywał się jako «Typographus Regius». Prawdopodobnie tłoczył je na specjalne zlecenie królewskie.

R. toczył spór z bratem Dawidem Fryderykiem o prawo druku dochodowych awizów i nowin. Spór rozstrzygnęła w r. 1664 Rada Miejska w Gdańsku, postanawiając że regularne czasopisma mógł publikować tylko Dawid Fryderyk, natomiast R. miał prawo do tłoczenia edycji nadzwyczajnych. R. zmarł w Gdańsku w lutym 1668. Drukarnię jego przejął brat Dawid Fryderyk.

R. był żonaty od 20 XI 1651 z Marią Fircanin. Potomstwa nie zostawił.

 

Bibliografia: zob. Rhete Jerzy.

Zbigniew Nowak

 

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 

Postaci powiązane

 

Dawid Fryderyk Rhete

ok. 1630 - 1694-06-30 drukarz
 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 
 

Władysław IV (Waza)

1595-06-09 - 1648-05-20
król Polski
 
więcej  

Postaci z tego okresu

 

w ipsb

 

Józef Franciszek Sołtyk

brak danych - przed 25 maja 1735
kasztelan lubelski
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.