INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
 Franciszek Ignacy Narocki      Frag. obrazu "Audiencja Franciszka Ignacego Narockiego u Napoleona" Jeana-Charles`a Tardieu.

Franciszek Ignacy Narocki  

 
 
Biogram został opublikowany w 1977 r. w XXII tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Narocki Franciszek Ignacy (1690–1809), konfederat barski, sybirak. N., jak sam podawał na podstawie posiadanej metryki chrztu, ur. w r. 1690 w Witkach w pow. wileńskim, był synem Józefa i Anny. Znał biegle łacinę i oczytany był w starożytnej literaturze klasycznej. W młodych latach służył w wojsku, a następnie, po utracie niewielkiej gospodarki odziedziczonej po rodzicach, utrzymywał się z dzierżaw kościelnych majątków. Po zawiązaniu konfederacji barskiej w Sochaczewie (14 II 1769) N. został w niej pisarzem przy marszałku Felicjanie Franciszku Stępowskim. Pod dowództwem regimentarza Jana Bachowskiego brał również udział w rekrutacji i ściąganiu podatków. Po klęsce Stępowskiego pod Sochaczewem (12 VIII 1769) N. przeniósł się z Bachowskim do konfederacji ziemi warszawskiej. Tu dosłużył się pod jego rozkazami stopnia pułkownika, a więc musiał, jak chce legenda, mając lat 80, dosiadać konia i brać bezpośredni udział w partyzantce zbrojnej. Dn. 22 IV 1772 pod Kętami w woj. krakowskim, po krótkiej potyczce z podjazdem rtm. Czewnina z dywizji A. Suworowa, dostał się do niewoli (mylnie określony w raporcie Bibikowa jako Nargocki). Przez obozy przejściowe na Pradze (czerwiec 1772), w Połonnem i Kijowie zesłany został do Kazania, a stąd do Tobolska. Wrócił do kraju na początku 1774 r. na podstawie ukazu carycy z 10 (22) IX 1773. Po upadku Polski zamieszkał w Warszawie i od władz pruskich otrzymywał zasiłek starczy 228 zł rocznie. W czasie pobytu Napoleona w Warszawie N. 28 I 1807 był przedstawiony przez Aleksandra Sapiehę cesarzowi. Napoleon przyznał mu wówczas 100 luidorów (3600 złp.) dożywotniej pensji i zaraz kazał mu ją wypłacić z góry za rok. N. chodził zawsze w polskim stroju narodowym. Nie trapiony żadną chorobą, dopiero na dwa lata przed śmiercią, w 117 r. życia zaczął tracić wzrok i słuch. Zmarł w końcu 1809 r., pochowany został w katakumbach warszawskiego cmentarza Świętokrzyskiego.

Dwa razy był N. żonaty, raz mając lat 70, drugi raz 85, z obydwu żon zostawił potomstwo, ale do wieku dojrzałego doszedł tylko jeden syn z pierwszego małżeństwa.

 

Uruski; – Beylin K., Piętnaście lat Warszawy (1800–1815), W. 1976; [Kraushar] A., Konfederaci barscy na Syberii, Kr. 1895 s. 47; tenże, Okruchy przeszłości, W.–Kr. 1913 (na s. 173 powtórzona podobizna z Laurent de L’Ardèche’a); Laurent de l’Ardèche P. M., Histoire de l’empereur Napoléon, Paryż 1839 s. 387 (podob. N-ego); Wójcicki, Cmentarz Powązkowski, III; – Materiały do dziejów wojny konfederackiej 1768–1774, Kr. 1931; – Dodatek do „Gaz. Korespondenta Warsz. i Zagran.” 1807 nr 9; „Dzien. Warsz.” 1853 nr 169; – AGAD: Akta grodz. łęczyckie t. 244 B k. 209; B. Jag.: rkp. 3050; B. Krasińskich: rkp 3767.

Wacław Szczygielski

 

 
 

Powiązane artykuły

 

Powstanie Kościuszkowskie

Insurekcja kościuszkowska rozpoczęta 24 marca 1794 roku, zakończona 16 listopada 1794 roku, to powstanie narodowe początkowo przeciwko Rosji, później także skierowane przeciwko Prusom. Jedno z najbardziej......

Bitwa Pod Racławicami, 4 kwietnia 1794 r.

24 marca 1794 roku na rynku krakowskim ogłoszony został „Akt powstania obywatelów mieszkańców województwa krakowskiego”, dający początek powstaniu kościuszkowskiemu, jednemu z przełomowych......
 

Chmura tagów

TAGI

Za pomocą tagów oznaczamy powiązania tematyczne postaci. Pozwalają one eksplorować serwis wg wybranych przez redakcję najważniejszych tematów dla danej postaci.

 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.