INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
 Franciszek Józef Kucharzyk (Kucharczyk)     

Franciszek Józef Kucharzyk (Kucharczyk)  

 
 
1880-03-19 - 1930
Biogram został opublikowany w 1971 r. w XVI tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Kucharzyk (Kucharczyk) Franciszek Józef (ur. 1880), artysta rzeźbiarz. Ur. 19 III w Rzepienniku Strzyżowskim w pow. gorlickim, w rodzinie chłopskiej. Uczęszczał do szkoły ludowej w rodzinnej miejscowości, po czym w l. 1894–9 uczył się w Szkole Przemysłu Drzewnego w Zakopanem, w oddziale rzeźby, kierowanym przez prof. Galletha. Naukę w zakopiańskiej szkole umożliwiło K-owi stypendium otrzymane w wyniku wyróżnienia czternastoletniego ucznia z Rzepiennika dyplomem za model chaty wystawionej na Wystawie Krajowej w r. 1894 we Lwowie. Z kolei K. kształcił się w Wiedniu w szkole przemysłu artystycznego (Kunstgewerbeschule) u pochodzącego z Tyrolu artysty prof. Klotza w zakresie rzeźby w drzewie i u prof. Strassera w zakresie modelarstwa, wykazując w tym przedmiocie wyróżniające się umiejętności. W r. 1903 na wystawie szkolnej po czwartym roku studiów przyznano K-owi nagrodę i stypendium z fundacji barona Rothschilda na podróż po Europie w celu pogłębienia wiedzy artystycznej.

W lecie 1903 r. K. zwiedził Szwajcarię, Francję, Anglię, Belgię, Holandię i Niemcy. Po ukończeniu podróży w r. 1904 służył przez rok w wojsku w Krakowie. Złożywszy egzamin oficerski wrócił do Wiednia, gdzie wstąpił do Cesarsko-Królewskiej Akademii Sztuk Pięknych, w której kontynuował w ciągu czterech lat studia u prof. Kindermanna kierującego specjalnym oddziałem rzeźby.

W czasie tych studiów K. otrzymywał nagrody: oddziału specjalnego (na II roku), nagrodę pieniężną «Dumby» (na III roku) i tzw. «nagrodę rzymską» («Rompreiss»), czyli stypendium do Włoch (na IV roku), dokąd udał się na rok. Z Rzymu wrócił do Wiednia w r. 1909 i uzyskał od cesarza Franciszka Józefa w uznaniu dla wzorowego ukończenia Akademii subwencję, która stworzyła K-owi warunki niezależnej pracy artystycznej. Osiedlił się w Wiedniu i w r. 1912, kiedy jego starania o profesurę w Szkole Przemysłowej w Krakowie spełzły na niczym, objął posadę profesora w Kunstgewerbeschule.

K. uprawiał rzeźbę portretową, figuralną (przeważnie akty o treści symbolicznej) i animalistyczną. Prace swe wykonywał w gipsie, brązie, drewnie i kości słoniowej. Wystawiał je, począwszy od wystawy światowej w St. Louis w r. 1904, najwięcej w Wiedniu, w pałacu sztuki, a także w innych krajach. W r. 1913 zlecono K-owi wykonanie popiersia wiceprezydenta parlamentu austriackiego dra L. Germana. W t. r. K. brał dwukrotnie udział w wystawach Tow. Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie, gdzie pokazano jego rzeźby Bizantynianka z brązu i kości słoniowej oraz Koń z gipsu patynowanego, a w r. 1914 figurkę z brązu Pêcheur de nénuphars. K. wykonał jeszcze następujące rzeźby: Duma o mieczu, Źródło, Nędza, grupę Walka centaurów. W czasie lub po pierwszej wojnie światowej (?) K. wrócił do kraju i zamieszkał w Rawiczu, gdzie pracował, w randze podpułkownika, w Korpusie Kadetów nr 3 jako nauczyciel rysunków w l. 1927–9, po czym przeszedł w stan spoczynku i wyprowadził się z Rawicza. Żona K-a była lekarką w Rawiczu. Bliższe dane rodzinne K-a, a także data i miejsce śmierci artysty pozostają nieznane. W literaturze K. występuje czasem błędnie jako Kucharczyk.

 

Podobizna K-a w: „Tyg. Ilustr.” 1913 t. 2 s. 925, „Świat” (W.) 1914 nr 13 s. 9; – W. Ilustr. Enc. Gutenberga; Thieme–Becker, Lexikon d. Künstler; Katalogi Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie: Katalog czwartej wystawy rzeźby, 1913, Katalog ilustrowany wystawy „Koń w malarstwie i rzeźbie polskiej”, 1913, Katalog wystawy jubileuszowej MCMXIV, I Salon Wiosenny; – Polskie życie artystyczne w latach 1890–1914, Pod red. A. Wojciechowskiego, Wr.–Kr.–W. 1967; – „Czas” 1913 nr 310, 312, 314, 316; „Kron. Powsz.” 1913 nr 48 s. 799; „Nowa Ref.” 1913 nr 2; „Świat” (W.) 1913 nr 12 s. 5, nr 27 s. 9–10; „Tyg. Ilustr.” 1913 półr. II s. 921, 923–6; „Zew Kadetów” 1935 z. 22; – Materiały do słownika biograficznego artystów Pamiętnika Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Kr., (rkp.) II; – Informacje Dyrekcji Liceum Ogólnokształcącego w Rawiczu oraz M. Heimratha w Rawiczu.

Ignacy Trybowski

 
 

Chmura tagów

 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.