INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Gorgonius Ageison  

 
 
1604 - 1655-01-09
Biogram został opublikowany w 1935 r. w I tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Ageison Gorgonius, jezuita (1604–1665), Duńczyk, do zakonu wstąpił 1622 r. Po odbyciu studjów w Akademji Wileńskiej i uzyskaniu doktoratu filozofji i teologji, uczył lat 5 w szkołach niższych, 3 filozofji, 9 teologji i 4 prawa kanonicznego w Akademji Wil. i w Brunsberdze. Uważany za jednego z lepszych profesorów i teologów. Wykładów jego dotąd nie udało się odszukać, znamy tylko tezy z prawa: Conclusiones canonicae de constitutionibus (1652). W r. 1661 zostaje rektorem w Brunsberdze i organizuje po zniszczeniach wojennych na nowo studja, wraz z całą pracą apostolską. Nie zadowala się profesurą i przełożeństwem, gorliwie oddaje się bezpośredniej pracy apostolskiej wśród protestantów. Zmarł 9 I 1665.

 

Materjały rękopiśmienne: Archiwum Centr. S. J. Catalogi triennales (Lit. 6, 12), Catalogi breves (Lit. 56), Historia Coll. Brunsbergensis 1661–1665 (Lit. 40, fol. 296–301); Załęski W., Jezuici w Polsce II i IV, błędnie podzielił G. na dwie osoby: Gorgoniusza i Jerzego (Georgius).

Ks. St. Bednarski T. J.

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.