INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Grzegorz Iwaszkiewicz  

 
 
2. poł. XVI w. - ok. 1636
 
Biogram został opublikowany w latach 1962-1964 w X tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Iwaszkiewicz Grzegorz (2. poł. XVI w. – ok. 1636), kupiec i prawnik. Pochodził ze starego rodu ormiańskiego, osiadłego we Lwowie już z końcem XV w. i cieszącego się szczególnymi względami królów polskich, zwłaszcza Zygmunta III. Prawdopodobnie bezpośrednim jego przodkiem był Iwaśko, tłumacz obozowy Jana Olbrachta podczas wyprawy mołdawskiej; natomiast bliskim krewnym (może bratem) był Jerzy, wójt nacji ormiańskiej w r. 1596. I. zajmował się praktyką prawną oraz handlem z Turcją. Prowadził też jakieś spory z Radą Miejską oraz kupcami nacji ruskiej i udawał się po sprawiedliwość aż do sądu asesorskiego (1590). W r. 1594 obaj Iwaszkiewicze zostali obrabowani z pieniędzy i towaru na Wołoszczyźnie; przyszedł im wówczas z pomocą Zygmunt III, nakazując sądowi ormiańskiemu listem z 26 VIII 1596 r., aby przeciw Jerzemu Iwaszkiewiczowi przyjmował skargi tylko wierzycieli tureckich, oraz nakazując Radzie miasta Lwowa, aby dopomogła I-owi w egzekucji należności od dłużników. List ten nie odniósł zapewne należytego skutku, gdyż już w r. 1602 król domagał się od rajców lwowskich, aby uwolnili I-a za kaucją. Po raz drugi utracił I. cały majątek w r. 1615, gdy zrabowano mu towar w Mołdawii; król wystawił mu list żelazny 8 VII 1615 r. I. zarzucił wówczas handel i zajął się już tylko praktyką prawną. Prawdopodobnie to on pozostawił po sobie dużą kolekcję obrazów «na deszczułkach, płótnie lub miedzi», m. in. portrety królów polskich i cesarzy tureckich.

I. cieszył się opinią dobrego prawnika. Ponieważ nie pozostawił po sobie dorobku pisanego, przeto należy przypuszczać, że nabył tej opinii jako praktyk podczas licznych sporów, toczących się z końcem XVI w. pomiędzy Radą Miejską a nacją ormiańską o przywileje handlowe. Prawdopodobnie brał też udział przy redagowaniu zwodu procedury sądowej, pt. „Porządek sądów i spraw prawa ormiańskiego… za staraniem panów starszych ormiańskich lwowskich na ten czas roku pańskiego 1604 porządnie spisany…”.

 

[Piotrowski] Korwin L., Ormiańskie rody szlacheckie, Kr. 1934 s. 97; – Balzer O., Porządek sądów i spraw prawa ormiańskiego, Lw. 1912; Barącz S., Żywoty sławnych Ormian, Lw. 1856 s. 156–7; Gromnicki T., Ormianie w Polsce, W. 1889 s. 5–6; Łoziński W., Patrycjat i mieszczaństwo, Lw. 1902 s. 51, 207; – Akta Grodz. i Ziem., X 161, 178, 187; – Arch. m. we Lwowie: Acta iud. civ. Armenorum.

Stanisław Grodziski

 

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 

Ludwika Maria Gonzaga

1611-08-18 - 1667-05-10
królowa Polski
 

Henryk (de Valois)

1551-09-19 - 1589-08-02
król Polski
 

Marcin Kromer

1512-11-11 - 1589-03-23
dyplomata
 
więcej  

Postaci z tego okresu

 

w ipsb

 

Mikołaj Sapieha na Kodniu

1 poł. XVI w. - 1599-11-01
wojewoda witebski
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.