INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Ignacy Andrzej Andrychiewicz  

 
 
1 poł. XVIII w. - XVIII/XIX w.
Biogram został opublikowany w 1935 r. w I tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Andrychiewicz Ignacy Andrzej, działacz mieszczański za Stanisława Augusta, pochodzenia ormiańskiego, był synem aptekarza Antoniego Kazimierza († 1758), który przeniósłszy się z Płocka do Warszawy, poślubił Łucję z Łosackich. Z synów Antoniego Jakób Andrzej, doktór medycyny, właściciel kamienicy przy ul. Piwnej, żonaty z Anną Fontanówną, był lekarzem szpitalnym oraz konsyljarzem dworu królewskiego od 9 X 1771; Wojciech Andrzej też notowany jest jako doktór medycyny i właściciel dwóch domów; Jan Tomasz był radcą Starej Warszawy. Nad wszystkich wybił się A., z zawodu po ojcu aptekarz, właściciel posesji naprzeciwko kościoła św. Jana, żonaty z Zuzanną Gidelską, córką kupca; piastował on urząd ławnika miejskiego. Nie mając wybitnego temperamentu ani zdolności politycznych, popierał przecież A. akcję emancypacyjną Dekerta, należał do komisji śledczej w sprawie pogromu żydów (1790), do wydziału bezpieczeństwa w magistracie, tudzież do delegacji miejskiej, która miała współdziałać z Komisją Policji przy reorganizacji samorządu Warszawy (1791). Po zwycięstwie Targowicy był radcą miejskim, zapewne jednak stał po stronie insurekcji, bo 22 IV 1794 r. został powołany w skład Sądu Kryminalnego wojew. mazowieckiego. W pracach miejskich brał udział i po trzecim rozbiorze do chwili powstania Królewsko-Pruskiego Magistratu 9 VIII 1796 r. Rok śmierci nieznany.

 

Smoleński Wł., Mieszczaństwo warszawskie w końcu XVIII wieku, W. 1917; Giedroyć Fr., Źródła biogr.-bibliogr., W. 1911; Vol. Leg., IX 192; Dziennik czyn. Sejmu G. W. 23 i 29 XI 1790.

Red.

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.