INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Ignacy Stanisław Czyżewski h. Drya  

 
 
Biogram został opublikowany w 1938 r. w IV tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Czyżewski Ignacy Stanisław h. Drya (17531823), biskup augustowski czyli sejneński. Ur. 12 V z Antoniego i Zofii. W 15. roku życia wstąpił do zakonu jezuitów; po jego kasacie pracował jako kapłan świecki w szkołach Komisji Edukacji Narodowej. Na Uniwersytecie Krakowskim zdobył doktorat obojga praw. Biskup kujawski Rybiński, hołdujący postępowi w duchu w. XVIII, powołał go na regensa swej kancelarii. 26 IV 1787 został instalowany na kanonię włocławską. Sprawował urząd biskupiego sędziego surogata, potem audytora i sędziego generalnego. Miał probostwo w Rokitnie, następnie w Wolborzu. W czasie wakansu stolicy biskupiej po śmierci Rybińskiego zarządzał częścią diecezji. W r. 1809 został prałatem warszawskim i był przez lat dziesięć sędzią prosynodalnym trzeciej instancji.

Biskup augustowski Jan Klemens Gołaszewski, pozbawiony wzroku, powołał go w r. 1819 na swego koadiutora, a w r. 1820 został po śmierci Gołaszewskiego jego następcą. 28 VIII został senatorem Królestwa. Przyczynił się do obalenia ministra oświaty St. Kostki Potockiego, znanego wolnomularza. Uformował stolicę diecezji w Sejnach, kreował w r. 1822 pierwszą kapitułę tej diecezji, na którą otrzymał od rządu 20.000 zł rocznej dotacji. Katedrze nadał ordynację nabożeństw, uposażył ją bogato naczyniami i paramentami po zniesionych zakonach, szczególnie cystersach miechowskich. Ingres do katedry odbył 10 VIII 1823. Umarł II XII 1823 w Warszawie, pochowany tamże w kościele św. Jana. Pism nie zostawił żadnych.

 

Szaniawski ks., Mowa na pogrzebie ś. p. I. Cz-go… w Warszawie 1824; Enc. Jezuitów; Enc. Kośc. III 87–8; W. Enc. Il.; »Kurier Litewski« 1823, nr 148; Jamiołkowski S. ks., Kronika katedry sejneńskiej, rkp. z r. 1871; Chodyński St. ks., Notatnik o prałatach i kanonikach włocławskich, rękopis.

Ks. Władysław Kłapkowski

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 

Fryderyk Franciszek Chopin

1810-02-22 - 1849-10-17
pianista
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.