INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Jan Andreani  

 
 
1604 - 1675-08-06
 
Biogram został opublikowany w 1935 r. w I tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Andreani Jan (1604–1675), Jezuita, Włoch, ur. w Orvieto, wstąpił do zakonu 1623 r., uczył wymowy w Kolegjum rzymskiem, potem wysłany do Wilna, wykładał na Akademji filozofję i był prefektem studjów od 1645 do 1648; w tymże roku zamianowany przełożonym warszawskiego domu profesów, odegrał na tem stanowisku poważną rolę polityczną. Dom profesów był w owych latach po dworze królewskim najważniejszym ośrodkiem ówczesnego życia kulturalnego, religijnego i politycznego. Jezuici warszawscy przeżywali wtedy okres najwyższej świetności; duszą i inicjatorem wszystkich podejmowanych prac i imprez był zdolny i wpływowy A. Gdy nadszedł nagle okres klęski, Jan Kazimierz A-emu porucza dwukrotnie poufną misję skłonienia cesarza Ferdynanda III do udzielenia Polsce pomocy wojskowej, najpierw przeciw Chmielnickiemu (1650), potem przeciw Szwedom (1655). W pierwszej misji wysunięto ze strony polskiej jako motyw wspólne niebezpieczeństwo od koalicji kozacko-tatarsko-tureckiej, w drugiej ofiarowano na dodatek sukcesję na tronie polskim. Zabiegi A-ego nie dały narazie żadnego wyniku; niepowodzenie dyplomatycznej misji, a przedewszystkiem zmienione warunki skłoniły go do powrotu do Włoch. Umarł w Rzymie 6 VIII 1675 r.

Centralne Archiwum Zakonu, Lit. 11, Catalogi triennales, 1655–1658; Haus Hof u. Staatsarchiv w Wiedniu, Polonica, 1650–1655; Załęski, Jezuici w Polsce, Lw. 1900–7, III i IV.

Ks. Stanisław Bednarski T. J.

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.