INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Jan Andreani  

 
 
1604 - 1675-08-06
 
Biogram został opublikowany w 1935 r. w I tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Andreani Jan (1604–1675), Jezuita, Włoch, ur. w Orvieto, wstąpił do zakonu 1623 r., uczył wymowy w Kolegjum rzymskiem, potem wysłany do Wilna, wykładał na Akademji filozofję i był prefektem studjów od 1645 do 1648; w tymże roku zamianowany przełożonym warszawskiego domu profesów, odegrał na tem stanowisku poważną rolę polityczną. Dom profesów był w owych latach po dworze królewskim najważniejszym ośrodkiem ówczesnego życia kulturalnego, religijnego i politycznego. Jezuici warszawscy przeżywali wtedy okres najwyższej świetności; duszą i inicjatorem wszystkich podejmowanych prac i imprez był zdolny i wpływowy A. Gdy nadszedł nagle okres klęski, Jan Kazimierz A-emu porucza dwukrotnie poufną misję skłonienia cesarza Ferdynanda III do udzielenia Polsce pomocy wojskowej, najpierw przeciw Chmielnickiemu (1650), potem przeciw Szwedom (1655). W pierwszej misji wysunięto ze strony polskiej jako motyw wspólne niebezpieczeństwo od koalicji kozacko-tatarsko-tureckiej, w drugiej ofiarowano na dodatek sukcesję na tronie polskim. Zabiegi A-ego nie dały narazie żadnego wyniku; niepowodzenie dyplomatycznej misji, a przedewszystkiem zmienione warunki skłoniły go do powrotu do Włoch. Umarł w Rzymie 6 VIII 1675 r.

Centralne Archiwum Zakonu, Lit. 11, Catalogi triennales, 1655–1658; Haus Hof u. Staatsarchiv w Wiedniu, Polonica, 1650–1655; Załęski, Jezuici w Polsce, Lw. 1900–7, III i IV.

Ks. Stanisław Bednarski T. J.

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 

Michał Piotr Boym

ok. 1614 - 1659-08-22
jezuita
 

Andrzej Bobola h. Leliwa

ok. 1591 - 1657-05-16
święty
 
więcej  

Postaci z tego okresu

 

w ipsb

 

Mikołaj Przerębski (Przerembski) h. Nowina

ok. 1618 - 1694, krótko przed 20 VIII
kasztelan sądecki
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.