INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Jan Bonawentura Kamiński  

 
 
1898-07-14 - 1944-07-23
Biogram został opublikowany w latach 1964-1965 w XI tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Kamiński Jan Bonawentura (1898–1944), internista, psychiatra i eugenik warszawski. Ur. 14 VII w Warszawie, po ukończeniu tamże Gimnazjum im. Zamoyskiego zapisał się na Wydział Lekarski Uniw. Warsz., który ukończył w r. 1923. Pracę zawodową rozpoczął w szpitalu Jana Bożego w Warszawie, na oddziale psychiatrycznym. W r. 1928 opuścił oddział i odtąd praktykował w zakresie chorób wewnętrznych, interesując się nadal psychiatrią, a u schyłku życia eugeniką. Ogłosił w „Eugenice Polskiej” pięć prac, m. in. o chorobie Tay-Sachsa (1938), o przodkach poety Puszkina (1939), o kartotece ucznia (1938) i o zagadnieniach metodologicznych w dziedziczności ludzkiej (1938). Na podkreślenie zasługuje ta ostatnia praca, oparta na rzetelnym materiale naukowym. K. opublikował w 16-tu numerach „Medycyny” z l. 1937 i 1938 cykl krótkich artykułów o słownictwie lekarskim, stanowiących poważny wkład do mianownictwa wszystkich gałęzi medycyny i świadczących o dużej erudycji autora. Wygłosił szereg referatów w Polskim Tow. Eugenicznym i prowadził wykłady z zakresu eugeniki na kursach dla lekarzy w Państwowej Szkole Higieny.

Zmobilizowany przed wybuchem drugiej wojny światowej w r. 1939, został przydzielony do Obrony Narodowej i mianowany szefem sanitarnym. Po upadku Warszawy K. organizował tzw. «piątki oporu», stworzył ośrodek opieki nad rodzinami po poległych żołnierzach. W r. 1941 zorganizował przy ul. Senatorskiej bursę dla chłopców-wysiedleńców, pozbawionych opieki, którą wspierał finansowo z własnych dochodów z praktyki lekarskiej. Z ramienia Armii Krajowej (AK) prowadził K. podziemną szkołę Podchorążych Sanitarnych, wykładał w podziemnej Szkole Pielęgniarek Polskiego Czerwonego Krzyża (PCK), oraz zorganizował tajne kursy sanitarne przy Szpitalu Jana Bożego, w którym ponownie rozpoczął pracę. Pod pseud. Vindex kierował konspiracyjną organizacją «Rota». Opracował materiały wojskowo-szkoleniowe, które były kolportowane wśród organizacji wojskowych (łączność w konspiracji, taktyka obrony Warszawy, wałki uliczne, obowiązki dowódców itd.). W r. 1941 «Rota» została wcielona do Związku Walki Zbrojnej (ZWZ) i otrzymała nazwę «5 O. W.». K. został naczelnym lekarzem tej jednostki. Odznaczał się odwagą osobistą, graniczącą z brawurą. Mieszkanie jego stało się ogniskiem konspiracji, brał bezpośredni udział w znanej akcji uprowadzenia dwóch rannych bojowników ze Szpitala Przemienienia Pańskiego na Pradze i odbicia rannych żołnierzy AK ze szpitala Jana Bożego. W dn. 13 VII 1944 r. został aresztowany przez gestapo i 23 VII rozstrzelany na Pawiaku wraz z grupą kilkuset więźniów politycznych.

 

Urzędowy spis lekarzy 1924/5 s. 239; – „Roczn. Lek.” 1936 szp. 1235; Włodarz B., „Wrocł. Tyg. Katol.” R. 10: 1932 nr 30; – Relacje prof. L. Korzeniowskiego i dr. H. Dreszer.

Piotr Szarejko

 

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 

Władysław Szlengel

1914 - 1943-05-08
poeta
 
 
więcej  

Postaci z tego okresu

 

w ipsb

 

Ernest Farnik

1871-06-26 - 1944-11-05
doktor filologii
 

Edmund Joachim Szalit (Schalit)

1884-02-15 - 1915-11-08
adwokat
 

Tadeusz Sułkowski

1907-10-15 - 1960-07-26
poeta
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.