INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Jan Filipowicz h. Pobóg  

 
 
Biogram został opublikowany w 1948 r. w VI tomie Polskiego Słownika Biograficznego.

  

 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Filipowicz Jan h. Pobóg († pocz. 1524), bp. kijowski. Pochodził z ruskiej niegdyś rodziny diecezji wileńskiej. 6 IV 1495 uzyskał doktorat dekretów w Bolonii, od 1497 przynajmniej występował jako świadek w dokumentach bpa wileńskiego. 1508–12 był pisarzem łacińskim kancelarii litewskiej i wchodził do rady Wielkiego Księstwa. To zapewne przyspieszyło jego karierę duchowną, do czego przyczyniła się też sława znakomitego kaznodziei. Od r. 1510 co najmniej zasiadał w kapitule wileńskiej jako kanonik, w r. 1518 został jej kustoszem, w r. następnym tytułował się już elektem kijowskim. Za rządów na katedrze wileńskiej słabego Jana z Książąt Litewskich był F., »mąż dzielny i pobożny« filarem diecezji (nic sic nie działo bez jego rady). B-pem kijowskim został w r. 1522, ale w Kijowie pozbawionym katedry nie przebywał. Umierając zostawił znaczne zapisy mszalne w katedrze wileńskiej, zaś dom swój wileński przeznaczył na utrzymanie altarysty i wicekustosza kapituły przez siebie ustanowionego.

 

Enc. kośc. Nowodw. X 341; Boniecki; Uruski; Złota księga; Archiwum do dziejów literatury i oświaty VII 125; Bartoszewicz J., Królewicze biskupi, W. 1851, s. 99, 107; Fijałek J. ks. i Semkowicz W., Kodeks dyplomatyczny katedry wileńskiej s. 520, 584; Kurczewski J. ks., Kościół zamkowy czyli katedra wileńska, Wil. 1908–10; tenże, Biskupstwo wileńskie, Wil. 1912; Malinowskij I., Rada Wielikago Knjažestwa Litowskago, II, Tomsk 1912 s. 51, 428, 438; Przyałgowski W. ks., Żywoty biskupów wileńskich, Fet. 1860, I, 103.

Stanisław Herbst

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 

Maciej Drzewicki h. Ciołek

1467-02-22 - 1535-08-22
prymas Polski
 

Mikołaj Dzierzgowski

c. 1490 - 1559-01-18
prymas Polski
 
więcej  

Postaci z tego okresu

 

w ipsb

 

Piotr Służewski h. Sulima

brak danych - 1550, między 21 III a 2 VII
wojewoda kaliski
 

Wawrzyniec Fredro h. Bończa

2 poł. XV w. - 1 poł. XVI w.
poseł do Turcji
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.