INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Jan Filipowicz h. Pobóg  

 
 
Biogram został opublikowany w 1948 r. w VI tomie Polskiego Słownika Biograficznego.

  

 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Filipowicz Jan h. Pobóg († pocz. 1524), bp. kijowski. Pochodził z ruskiej niegdyś rodziny diecezji wileńskiej. 6 IV 1495 uzyskał doktorat dekretów w Bolonii, od 1497 przynajmniej występował jako świadek w dokumentach bpa wileńskiego. 1508–12 był pisarzem łacińskim kancelarii litewskiej i wchodził do rady Wielkiego Księstwa. To zapewne przyspieszyło jego karierę duchowną, do czego przyczyniła się też sława znakomitego kaznodziei. Od r. 1510 co najmniej zasiadał w kapitule wileńskiej jako kanonik, w r. 1518 został jej kustoszem, w r. następnym tytułował się już elektem kijowskim. Za rządów na katedrze wileńskiej słabego Jana z Książąt Litewskich był F., »mąż dzielny i pobożny« filarem diecezji (nic sic nie działo bez jego rady). B-pem kijowskim został w r. 1522, ale w Kijowie pozbawionym katedry nie przebywał. Umierając zostawił znaczne zapisy mszalne w katedrze wileńskiej, zaś dom swój wileński przeznaczył na utrzymanie altarysty i wicekustosza kapituły przez siebie ustanowionego.

 

Enc. kośc. Nowodw. X 341; Boniecki; Uruski; Złota księga; Archiwum do dziejów literatury i oświaty VII 125; Bartoszewicz J., Królewicze biskupi, W. 1851, s. 99, 107; Fijałek J. ks. i Semkowicz W., Kodeks dyplomatyczny katedry wileńskiej s. 520, 584; Kurczewski J. ks., Kościół zamkowy czyli katedra wileńska, Wil. 1908–10; tenże, Biskupstwo wileńskie, Wil. 1912; Malinowskij I., Rada Wielikago Knjažestwa Litowskago, II, Tomsk 1912 s. 51, 428, 438; Przyałgowski W. ks., Żywoty biskupów wileńskich, Fet. 1860, I, 103.

Stanisław Herbst

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.