INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Jan Firlej z Dąbrowicy h. Lewart  

 
 
1 poł. XVII w. - 1701
Biogram został opublikowany w latach 1948-1958 w VII tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Firlej Jan z Dąbrowicy h. Lewart († 1701), kasztelan sanocki, był synem Mikołaja, rotmistrza wojsk królewskich, i Zofii Skotnickiej, kasztelanki połanieckiej, h. Bogoria. Nie znamy daty jego urodzin. W r. 1640 ojciec jego już nie żył. Jan F., chociaż należał do senatorskiego rodu, nie odegrał jednak wybitniejszej roli, nie wyrósł ponad przeciętność. W r. 1682 był podczaszym sanockim, a w r. 1688 podczaszym przemyskim. Na sejmie r. 1690 został wybrany z izby poselskiej komisarzem »dla dochodzenia sprawiedliwości… i rozsądzenia differencyj« od Węgier. Od r. 1696 był już kasztelanem sanockim po Macieju Stanisławie Ustrzyckim. W tym charakterze podpisał akt konfederacji wiszeńskiej w dniu 27 VII 1696 po śmierci Jana III Sobieskiego. Wówczas też został wybrany z ziemi sanockiej do sądu kapturowego i faktycznie urząd ten wykonywał, jak świadczy ordynacja tych sądów z 13 VIII 1696. F. był żonaty z Weroniką Wichrowską, miecznikówną halicką h. Pomian; pozostawił syna Andrzeja, późniejszego kasztelana kamieńskiego († 1718) i cztery córki: Teresę, Zofię, Konstancję i Urszulę. Zmarł w r. 1701.

 

Niesiecki IV 41; Boniecki V 295; Żychliński XIV 131, XXIII 28; Uruski IV 38; Vol. Leg. V 786; Słownik Geogr. Król. Pol. XII 684, XIII 625; A. G. Z. XXII 282, 284, 291.

Adam Przyboś

 

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 
 
więcej  

Postaci z tego okresu

 

w ipsb

 

Jan Sobieski (z Sobieszyna Sobieski) h. Janina

brak danych - po 5 stycznia a przed 16 marca 1713
cześnik koronny
 

Piotr II Rohde (Rode)

1 poł. XVII - po 1689
złotnik
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.