INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Jan Firlej z Dąbrowicy h. Lewart  

 
 
1 poł. XVII w. - 1701
Biogram został opublikowany w latach 1948-1958 w VII tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Firlej Jan z Dąbrowicy h. Lewart († 1701), kasztelan sanocki, był synem Mikołaja, rotmistrza wojsk królewskich, i Zofii Skotnickiej, kasztelanki połanieckiej, h. Bogoria. Nie znamy daty jego urodzin. W r. 1640 ojciec jego już nie żył. Jan F., chociaż należał do senatorskiego rodu, nie odegrał jednak wybitniejszej roli, nie wyrósł ponad przeciętność. W r. 1682 był podczaszym sanockim, a w r. 1688 podczaszym przemyskim. Na sejmie r. 1690 został wybrany z izby poselskiej komisarzem »dla dochodzenia sprawiedliwości… i rozsądzenia differencyj« od Węgier. Od r. 1696 był już kasztelanem sanockim po Macieju Stanisławie Ustrzyckim. W tym charakterze podpisał akt konfederacji wiszeńskiej w dniu 27 VII 1696 po śmierci Jana III Sobieskiego. Wówczas też został wybrany z ziemi sanockiej do sądu kapturowego i faktycznie urząd ten wykonywał, jak świadczy ordynacja tych sądów z 13 VIII 1696. F. był żonaty z Weroniką Wichrowską, miecznikówną halicką h. Pomian; pozostawił syna Andrzeja, późniejszego kasztelana kamieńskiego († 1718) i cztery córki: Teresę, Zofię, Konstancję i Urszulę. Zmarł w r. 1701.

 

Niesiecki IV 41; Boniecki V 295; Żychliński XIV 131, XXIII 28; Uruski IV 38; Vol. Leg. V 786; Słownik Geogr. Król. Pol. XII 684, XIII 625; A. G. Z. XXII 282, 284, 291.

Adam Przyboś

 

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.