INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Jan Franciszek Croisey  

 
 
1790 - 1841-01-18
 
Biogram został opublikowany w 1938 r. w IV tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Croisey Jan Franciszek (1790–1841), pedagog, urodzony we Francji jako syn Józefa, nauki pobierał w szkole średniej w Lons-le-Saunier w depart. Jura i od r. 1808 w Akademii Liońskiej. Weteran wojen napoleońskich, w r. 1812 w szeregach piechoty francuskiej przemaszerował od Lizbony do Moskwy i w odwrocie z Moskwy przez Wilno do Kowna. Pod tym miastem pokłuty przez kozaków i nawpół zmarznięty, ocalał dzięki opiece mieszkańców pobliskiego dworku szlacheckiego. W ciągu kilku lat prywatnie guwernerował dzieciom po domach obywatelskich, zanim po zdaniu egzaminu nauczycielskiego otrzymał od Uniw. Wileńskiego 3 VIII 1818 nominację na zastępcę, zaś 19 III 1821 na nauczyciela rzeczywistego jęz. francuskiego w gimnazjum w Krożach na Żmudzi. Przy zmianie etatów otrzymał w r. 1834 dymisję, lecz po reorganizacji gimnazjum w roku następnym został przyjęty ponownie, ale już tylko w charakterze pełniącego obowiązki młodszego nauczyciela w tychże Krożach. Przeniesiony we wrześniu t. r. do gimnazjum w Grodnie, zmarł tam na stanowisku 18 I 1841, osierocając żonę Józefinę, która z 19-letnim synem zamieszkała w Wilnie.

Pozostawił w rękopisie: Gramatykę francuską i Wypisy oraz Recueil de prose et de poésie, suivi d’un Vocabulaire François-Russe-Polonois; d’un petit Dictionnaire Historique, Géographique, Mythologique et d’une Notice sur les auteurs cités. Tę ostatnią pracę ofiarował w r. 1840 kuratorium nauk. wileńsk. bezpłatnie dla wydania kosztem rządu do użytku szkół, lecz względy formalne stanęły temu na przeszkodzie.

Syn jego Cezary, idąc wzorem ojca, był również nauczycielem jęz. francuskiego początkowo w powiatowej szkole szlacheckiej w Drohiczynie nad Bugiem i od 8 IX 1850 w takiejże szkole w Rosieniach na Żmudzi. Padł ofiarą swej »znanej nieprawomyślności« w stosunku do rządu rosyjskiego, za co kurator okr. nauk. wileń. w r. 1858 wystąpił do ministerstwa oświaty z wnioskiem o zwolnienie Cezarego od obowiązków »bez jego prośby o dymisję«.

 

Archiwum Kuratorii ks. Czart. w Kr.; Arch. b. Okr. Nauk. Wil.; Opis dzienny szkoły kroskiej w rkpisie; Jucewicz L. A., O uczonych Żmudzinach w rkpisie; Wspomnienia St. Małcużyńskiego, naucz, szkoły kroskiej, w rkpisie; Opowiad. ustne ś. p. Tomasza Billewicza, ucznia tejże szkoły.

Michał Brensztejn

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 

Aleksander Wielopolski

1803-03-13 - 1887-12-30
polityk
 

Albin Dunajewski h. Sas

1817-03-01 - 1894-06-19
biskup krakowski
 
więcej  

Postaci z tego okresu

 

w ipsb

 
 
 

Felicjan Sypniewski

1822-01-24 - 1877-09-06
przyrodnik
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.