INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Jan Gotfryd Bork  

 
 
1717 - 1772
Biogram został opublikowany w 1936 r. w II tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Bork Jan Gotfryd (1717–1772), historyk kościoła pomorskiego, urodz. w Szotlandzie pod Gdańskiem z ojca Daniela konwertyty i matki katoliczki, uczeń jezuitów szotlandzkich, przyjął po ukończeniu studjów teologicznych święcenia kapłańskie 1741 r., poczem był do r. 1744 wikarjuszem w Kościerzynie, odtąd przez siedem lat w Żukowie. W kresowej parafji borzyszkowskiej, którą jako proboszcz objął w maju 1751, wytrwał do zgonu; umarł między r. 1769 a 1771. Uczony historyk kartuski, o. przeor Schwengel, wysoce cenił B-a, z którym był w korespondencji naukowej, pisał bowiem o nim, że jest to »vir doctrina praestans, literarum studiis ad exemplum cleri totus deditus et circa curam animarum plurimum sollicitus ac vigil«. Napisał B. dzieła następujące: 1) Echo sepulchralis sive epitaphia, inscriptiones ac monumenta varia Prussiae… (1765). Jest to historyczny opis kościołów i parafij pomorskich wraz z katalogami księży w trzech tomach, z których trzeci zaginął a pierwszy zdefektowany. 2) Annus Joanneus zawierał w formie kalendarzowej liczne zapiski biograficzne. 3) Monasteriologium Regni Poloniae et M. Ducatus Lithuaniae. 4) Infula Poloniae Minoris. Były to zapewne biografje biskupów małopolskich. Żadne z tych dzieł drukiem nie ogłoszone, ostatnie trzy zupełnie zaginęły. Piąte dzieło pt. Liber status iurium ac proventuum… eccl. parochialis borzyszkoviensis wydał K. Kościński w tłómaczeniu polskiem i z dopiskami w XII roczniku Tow. Nauk. w Toruniu.

 

Kościński K., Parafja borzyszkowska w pow. człuchowskim (»Rocz. Tor.« XII [1905], 385 n.); Kowalkowski K., Ksiądz Jan Gotfryd Bork (1717-1772) – nowe fakty z życia i twórczości, „Studia Pelplińskie“ T. 30: 2000 s. 69–101; Frydrychowicz R., Geschichte der Cistercienserabtei Pelplin, Düsseldorf 1905, s. XXI nn.; »Fontes Tow. Nauk w Tor.« XVI (1912), s. 4 i 143.

Ks. Alfons Mańkowski

 

 

Powyższy tekst różni się w pewnych szczegółach od biogramu opublikowanego pierwotnie w Polskim Słowniku Biograficznym. Jest to wersja zaktualizowana, uwzględniająca opublikowane w późniejszych tomach PSB poprawki i uzupełnienia.    

 

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 

Józef Maria Grassi

1757-04-22 - 1838-01-07
malarz
 
więcej  

Postaci z tego okresu

 

w ipsb

 

Józef Alojzy Putanowicz

1737-03-08 - 1788-02-11
filozof
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.