INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Jan Grzywaczewski  

 
 
Biogram został opublikowany w latach 1960-1961 w IX tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Grzywaczewski Jan (1901–1939), działacz społeczny. Syn Kazimierza, szewca, i Rozalii. W l. 1918–21 służył w wojsku, skąd wyszedłszy w stopniu sierżanta, rozpoczął pracę w drukarni, gdzie po pewnym czasie został zastępcą kierownika. Zdobywaną dorywczo w dziecinnych latach, na skutek trudnych warunków materialnych, wiedzę uzupełniał systematycznie na kursach dla byłych wojskowych. W r. 1926 zdał maturę i wstąpił na Wydział Prawny Uniw. Warsz. Poza tym uczęszczał na wykłady w Szkole Nauk Politycznych i Wolnej Wszechnicy Pol. Czynny w życiu ideowym młodzieży akademickiej, należał do Organizacji Młodzieży Narodowej (OMN) i brał udział w jej przekształcaniu w Związek Polskiej Młodzieży Demokratycznej (ZPMD), w którym został przewodniczącym okręgu i członkiem Wydziału Wykonawczego, kierującym pracami Związku na wszystkich uczelniach Polski. Był członkiem tajnego Związku Młodzieży Polskiej («Zetu»). W tym czasie był redaktorem „Myśli Akademickiej” i współpracownikiem „Brzasku” (artykuły publikował przeważnie anonimowo). Szczególne zainteresowania G-ego skupiały się na zagadnieniach handlu zagranicznego, emigracji i sprawach morskich. Był współzałożycielem i pierwszym prezesem Akademickiego Związku Morskiego (AZM). Jako prezes tego związku reprezentował go na Międzynarodowym Zjeździe „Organizacji Studentów w Bukareszcie (1932). Następnie w l. 1933–5 był współzałożycielem i współredaktorem kwartalnika AZM’u „Szkwał”, z którym do końca współpracował, jak i z miesięcznikiem „Morze”. Był organizatorem akademickich obozów letnich nad morzem i członkiem Rady Głównej Ligi Morskiej i Kolonialnej. Zorganizował Koło Opieki nad Akademikami Polskimi z Zagranicy. Brał też czynny udział w zjazdach Światowego Związku Polaków za Granicą w l. 1934–8, szczególnie w r. 1935 w Chicago. W l. 1930–9 pracował w Departamencie Handlu Zagranicznego w Min. Przemysłu i Handlu. W sierpniu 1939 r. został powołany jako oficer rezerwy do wojska i poległ od bomby niemieckiej, pełniąc obowiązki komendanta dworca w Siedlcach, 7 IX 1939 r.

 

„Morze” 1929–39; „Polska na Morzu” 1938/9; „Szkwał” 1933–9; – Informacje pisemne: wdowy Kazimiery Grzywaczewskiej i kolegów, H. Sikorskiego, F. Siwiłły, J. Jagiełły, Cz. Zagórskiego.

Zofia Dłużewska-Kańska

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 

Stanisław Wohl

1912-07-24 - 1985-05-25
reżyser filmowy
 

Antoni Michał Potocki

1867-09-17 - 1939-10-05
krytyk literacki
 

Władysław Jaszczołt

1883-11-11 - luty 1962
wojewoda łódzki
 
 
więcej  

Postaci z tego okresu

 

w ipsb

 

Maria Krzyżanowska

1870 - 1923-10-03
nauczycielka
 

Ignacy Tadeusz Sulma

1905-08-16 - 1993-03-04
botanik
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.