INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Jan Karol Milevitanus  

 
 
brak danych - 1612-09-22
Biogram został opublikowany w 1976 r. w XXI tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Milevitanus Jan Karol (zm. 1612), kaznodzieja i nauczyciel języka polskiego w Gdańsku. W l. 1604–12 był polskim kaznodzieją («praedicator Polonicus») w kaplicy Św. Anny oraz w kościele Św. Trójcy w Gdańsku. W tym samym czasie spełniał też obowiązki nauczyciela języka polskiego w miejscowym Gimnazjum Akademickim. Funkcję tę przejął po zmarłym w r. 1601 Mikołaju Volckmarze. Z uwagi na trudne warunki materialne i bytowe zwrócił się M. o pomoc i radę do rektora Gimnazjum Akademickiego Jakuba Fabryciusa oraz profesora tej szkoły Bartłomieja Keckermanna. Oni doradzili M-owi, aby wykorzystał pełniej swe umiejętności pedagogiczne i otworzył potrzebną wówczas w Gdańsku prywatną szkołę dla nauczania języka polskiego. W dn. 3 IX 1609 M. wystosował obszerne pismo do Kolegium Szkolnego przy Radzie Miejskiej, prosząc usilnie o zezwolenie na otwarcie w Gdańsku prywatnej szkoły polskiej i powiadomienie o tym mieszkańców miasta poprzez odpowiednie publiczne ogłoszenia o wpisach uczniów. Jednocześnie przedstawił on szczegółowo w tym piśmie swe kłotopy rodzinne, finansowe i mieszkaniowe, utrudniające mu właściwe wykonywanie obowiązków kaznodziejskich i pedagogicznych. Rada Miejska uwzględniła prośby M-a, zezwoliła mu na otwarcie prywatnej szkoły polskiej oraz dodała na ten cel jedną izbę mieszkalną. W sierpniu 1612 M. potajemnie opuścił Gdańsk i udał się do Poznania. Wkrótce potem zmarł, gdyż już w r. 1613 żonie jego Rada Miejska w Gdańsku przyznała zasiłek pieniężny po zmarłym mężu w wysokości kwartalnej pensji. Wg osiemnastowiecznego badacza przeszłości Gdańska – A. Schotta – M. zmarł 22 IX 1612.

W zachowanych źródłach brak bliższych informacji z zakresu stosunków rodzinnych i życia osobistego M-a. Wiadomo jedynie, że był żonaty i miał dzieci.

 

Pniewski W., Język polski w dawnych szkołach gdańskich, Gd. 1938 s. 103–4, 217–18; Praetorius E., Danziger Lehrer Gedächtniss, Danzig 1760 s. 13; Rhesa L., Kurzgefasste Nachrichten von allen seit der Reformation… Predigern, Königsberg 1834 s. 61; – Kubik K., Wybór źródeł do dziejów szkoły polskiej prywatnej w Gdańsku w XVII wieku, Gd. 1961 s. 62–71; – B. Gdań. PAN: rkp. 431 s. 86 (zapiski A. Schotta); WAP w Gd.: Szkolnictwo w Gdańsku, 300, 42/103, 7, 300, 12/41 s. 10, 300 R/Pp, 52 b s. 92, 300, R/Pp, 85 k. 46v.

Zbigniew Nowak

 

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 

Jan Zamoyski

1542-03-20 - 1605-06-03
kanclerz wielki koronny
 

Wacław z Szamotuł

około 1526 - około 1560
kompozytor
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.