INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Jan Karol Milevitanus  

 
 
brak danych - 1612-09-22
Biogram został opublikowany w 1976 r. w XXI tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Milevitanus Jan Karol (zm. 1612), kaznodzieja i nauczyciel języka polskiego w Gdańsku. W l. 1604–12 był polskim kaznodzieją («praedicator Polonicus») w kaplicy Św. Anny oraz w kościele Św. Trójcy w Gdańsku. W tym samym czasie spełniał też obowiązki nauczyciela języka polskiego w miejscowym Gimnazjum Akademickim. Funkcję tę przejął po zmarłym w r. 1601 Mikołaju Volckmarze. Z uwagi na trudne warunki materialne i bytowe zwrócił się M. o pomoc i radę do rektora Gimnazjum Akademickiego Jakuba Fabryciusa oraz profesora tej szkoły Bartłomieja Keckermanna. Oni doradzili M-owi, aby wykorzystał pełniej swe umiejętności pedagogiczne i otworzył potrzebną wówczas w Gdańsku prywatną szkołę dla nauczania języka polskiego. W dn. 3 IX 1609 M. wystosował obszerne pismo do Kolegium Szkolnego przy Radzie Miejskiej, prosząc usilnie o zezwolenie na otwarcie w Gdańsku prywatnej szkoły polskiej i powiadomienie o tym mieszkańców miasta poprzez odpowiednie publiczne ogłoszenia o wpisach uczniów. Jednocześnie przedstawił on szczegółowo w tym piśmie swe kłotopy rodzinne, finansowe i mieszkaniowe, utrudniające mu właściwe wykonywanie obowiązków kaznodziejskich i pedagogicznych. Rada Miejska uwzględniła prośby M-a, zezwoliła mu na otwarcie prywatnej szkoły polskiej oraz dodała na ten cel jedną izbę mieszkalną. W sierpniu 1612 M. potajemnie opuścił Gdańsk i udał się do Poznania. Wkrótce potem zmarł, gdyż już w r. 1613 żonie jego Rada Miejska w Gdańsku przyznała zasiłek pieniężny po zmarłym mężu w wysokości kwartalnej pensji. Wg osiemnastowiecznego badacza przeszłości Gdańska – A. Schotta – M. zmarł 22 IX 1612.

W zachowanych źródłach brak bliższych informacji z zakresu stosunków rodzinnych i życia osobistego M-a. Wiadomo jedynie, że był żonaty i miał dzieci.

 

Pniewski W., Język polski w dawnych szkołach gdańskich, Gd. 1938 s. 103–4, 217–18; Praetorius E., Danziger Lehrer Gedächtniss, Danzig 1760 s. 13; Rhesa L., Kurzgefasste Nachrichten von allen seit der Reformation… Predigern, Königsberg 1834 s. 61; – Kubik K., Wybór źródeł do dziejów szkoły polskiej prywatnej w Gdańsku w XVII wieku, Gd. 1961 s. 62–71; – B. Gdań. PAN: rkp. 431 s. 86 (zapiski A. Schotta); WAP w Gd.: Szkolnictwo w Gdańsku, 300, 42/103, 7, 300, 12/41 s. 10, 300 R/Pp, 52 b s. 92, 300, R/Pp, 85 k. 46v.

Zbigniew Nowak

 

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.