INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Jan Mylius  

 
 
brak danych - 1575-07-03
 
Biogram został opublikowany w 1977 r. w XXII tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Mylius Jan (zm. 1575), poeta humanistyczny. Pochodził z Libenrothen w Turyngii, był synem bliżej nie znanego Walentego. O jego młodości, w szczególności gdzie i kiedy rozpoczął naukę, bliżej nie wiadomo. Gdy w półr. zim. 1560 wpisał się do metryki Uniw. Krak., był już człowiekiem o ukształtowanym profilu umysłowym. Rzutki, znający biegle języki klasyczne i literaturę starożytną, wnet – mimo krótkiego pobytu w Akad. Krak. – zabłysnął jako wzięty i zdolny poeta, nawiązując liczne koneksje, bądź w samym Uniwersytecie: z Wojciechem Wędrogowskim, poetą religijnym, Feliksem Sierpcem, lekarzem, bądź też z ludźmi spoza Akademii: Anzelmem Eforynem, Piotrem z Poznania i Janem Solfą. Rychło jednak, jak się zdaje, z końcem 1561 r. lub z początkiem 1562 r. opuścił Uniwersytet i oddał się prywatnej guwernerce, początkowo w domu kasztelana sandomierskiego Stanisława Maciejowskiego, a następnie u Grzegorza Chodkiewicza, starosty wileńskiego, gdzie czuwał nad wychowaniem jego synów Andrzeja i Aleksandra. Działalność pisarską rozpoczął od wierszy o treści religijnej (In Epiphaniam Domini, 1560, De coniunctione fidelium, 1561), by wnet jednak poświęcić się również i panegirycznej poezji okolicznościowej. Swoje wiersze, wyróżniające się staranną budową metryczną, dedykował ludziom o bardzo różnych zapatrywaniach religijnych i politycznych, m. in. gorliwym katolikom Piotrowi Barży, Stanisławowi Górskiemu, Olbrachtowi Łaskiemu, jak też wybitnym przedstawicielom obozu protestanckiego Hieronimowi Bużeńskiemu, Janowi Bonerowi z Balic, Janowi Lutomirskiemu, Jostowi Ludwikowi Decjuszowi młodszemu i innym. Nie pominął w swych dedykacjach króla Zygmunta Augusta, którego zachęcał do wojny z Turcją i w wierszu Ad inclitos Christianorum contra Turcam milites uczynił go wodzem «świętej wojny». Szczególną pozycję w historii politycznej poezji okolicznościowej epoki Zygmunta Augusta w walce o dominium Maris Baltici zapewnił mu cykl wierszy związanych z rodziną Chodkiewiczów, wodzów i polityków z czasów walki z Iwanem Groźnym: hetmanem Hrehorym Chodkiewiczem, Jerzym i Janem Chodkiewiczami oraz Filonem Kmitą, zięciem Chodkiewiczów. Był M. poetyckim kronikarzem wojny z Iwanem Groźnym w l. 1563 i 1564. W r. 1564 opuścił Litwę i udał się z Andrzejem i Aleksandrem Chodkiewiczami na studia zagraniczne w charakterze ich opiekuna, początkowo do Wiednia, gdzie został na dworze cesarskim uwieńczony laurem poetyckim (17 II 1565) przez Maksymiliana II, któremu dedykował zbiór swoich utworów. Porzuciwszy zajęcia mentorskie u Chodkiewiczów, znalazł się w r. 1567 z nowymi klientami: Józefem Wołłowiczem i Grzegorzem Sapiehą w Wittenberdze, a w r. 1568 w Lipsku. Ostatecznie osiadł na katedrze hebraistyki na uniwersytecie w Jenie. Do ogłoszonego w r. 1572 w Wittenberdze kolejnego wydania „Małego katechizmu” M. Lutra przygotował wersję łacińską. Zmarł 3 VII 1575 w Jenie.

 

Estreicher; British Museum – General Catalogue of printed Books, New York 1967 XVI 103; Enc. Org.; – Barycz, Historia UJ; tenże, Z dziejów polskich wędrówek naukowych za granicę, Wr. 1969 s. 86–7; Nowak-Dłużewski J., Okolicznościowa poezja polityczna w Polsce. Czasy Zygmuntowskie, W. 1966 s. 202, 205–7, 381; Wotschke T., Georg Weigel, „Arch. f. Reformationsgesch.” T. 19: 1922 s. 36–7; tenże, Polnische Studenten in Wittenberg, „Jahrbücher f. Kultur u. Gesch. d. Slaven N. F. I 1936 s. 192; Album stud. Univ. Crac., III 37.

Andrzej K. Banach

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 

Erazm Ciołek h. Sulima

1474-02-28 - 1552-09-09
biskup płocki
 
 

Mikołaj Dzierzgowski

c. 1490 - 1559-01-18
prymas Polski
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.