INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Jan Oszustowski  

 
 
I poł. XVIII w. - 1774-11-27
Biogram został opublikowany w 1979 r. w XXIV tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Oszustowski Jan (zm. 1774), ksiądz, leksykograf. Pochodził z rodziny mieszczańskiej wspominanej często w aktach Łobżenicy oraz innych miast Krajny. W młodym wieku wstąpił do Instytutu Księży Komunistów. Jego pierwszą placówką była kolegiata kielecka, gdzie został przyjęty w poczet wikariuszy 6 VIII 1746. Bezpośrednio po przybyciu do Kielc O. rozpoczął układać słownik francusko-niemiecko-polsko-łacińsko-litewski, obejmujący ponad 300 stron rękopisu (obecnie w B. Uniw. Pozn.: rkp. 503 I), w którym skompilował także zarys gramatyki języka francuskiego i niemieckiego oraz dał próbki pisma ormiańskiego, hebrajskiego i cerkiewnosłowiańskiego. Największe znaczenie ma litewska część słownika, ponieważ oprócz wyrazów przepisanych ze słownika polsko-łacińsko-litewskiego Konstantego Szyrwida O. podawał niektóre hasła nowe, zaczerpnięte od informatorów, dla których litewski był językiem macierzystym. Słownik O-ego powstał przede wszystkim z zainteresowań językoznawczych autora. W Kielcach O. pomagał także przy urządzaniu przedstawień teatralnych w tamtejszej szkole. Kolejno pełnił obowiązki mansjonarza w Górze Kalwarii, Łosicach, profesora retoryki w Brzeżanach. Był także altarystą w kolegiacie warszawskiej. Wśród zajęć duszpasterskich i pedagogicznych, pełnionych z reguły w małych miejscowościach i w izolacji od środowisk naukowych, zamiłowania językoznawcze O-ego nie zdołały się rozwinąć i żadna z jego prac nie została wydrukowana. O. zmarł w Warszawie 27 XI 1774.

 

Leszczyński R., Lietuviški žodžiai nežinomame XVIII a. žodyne, „Aušra” 1974 nr 1 (24); – Arch. Diec. w Kielcach: Akta wikariuszów, t. 6 (1736–1768); – Homo viator, rkp. w posiadaniu ks. J. Wysockiego w W.

Rafał Leszczyński

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 

Fryderyk August I

1750-12-23 - 1827-05-05
król Saksonii
 

Hugo Kołłątaj (Kołłontay)

1750-04-01 - 1812-12-28
filozof
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.