INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Jan Chrościcki (z Chrościc Chrościcki)  

 
 
ok. 1765 - 1839-11-27
 
Biogram został opublikowany w 1937 r. w III tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Chrościcki Jan z Chrościc (ur. ok. 1765 † 1839), malarz, ur. w Warszawie. W wieku młodzieńczym zaopiekował się nim Franciszek Smuglewicz, któremu Ch. towarzyszył w jego podróżach do Berlina, Wiednia, Nadrenii itd. Po studiach pod kierunkiem mistrza pomagał mu w pracach malarskich w katedrze wileńskiej i w jego wykładach uniwersyteckich w charakterze adiunkta na wydziale sztuk wyzwolonych. Zdobył sobie imię dobrego portrecisty. Podobno duża ilość dzieł Ch-go jest rozsiana po kraju, dziś wszakże z braku podpisów są trudne do zidentyfikowania. Obraz św. Trójcy z dwoma klęczącymi trynitarzami w kościele P. Jezusa na Antokolu w Wilnie Kirkor raz przypisuje Ch-mu (»Przechadzki po Wilnie«), w innym natomiast miejscu Smuglewiczowi (»Przewodnik po Wilnie«). Również zdaniem Kirkora Obraz Św. Jana Nepomucena przed królem Wacławem w kapl. Opatrzności kościoła pp. benedyktynek w Wilnie jest kopią Ch-go z oryginału Smuglewicza. Zmarł 27 XI 1839 w Wilnie w wieku 74 lat, pochowany na cment. Rossa.

 

Kirkor A. H., Przechadzki po Wilnie, Wil. 1859, 257 i Przewodnik po Wilnie, Wil. 1880, 187; Bieliński J., Uniw. Wileński, II 745; Inwentarz cmentarzów wileńskich rkp. Antoniego Wejtki.

Michał Brensztejn

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.