INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Jan z Nysy  

 
 
brak danych - 1467-1477
 
Biogram został opublikowany w latach 1962-1964 w X tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Jan z Nysy (zm. 1467–1477), malarz. Był zakonnikiem w klasztorze kanoników regularnych przy kościele Bożego Ciała w Krakowie, za rządów przeora Jakuba Wadowity. Wg tradycji z początku XVII w., miał wykonać wiele prac malarskich dla macierzystego klasztoru, usuniętych zapewne w związku ze zmianą gotyckiego wystroju kościoła na obecny, barokowy. Wg tej samej tradycji, J. był ceniony jako malarz przez króla Kazimierza Jagiellończyka. Do chwili obecnej nie znamy dzieł, które by można połączyć z jego nazwiskiem.

 

W. Ilustr. Enc. Gutenberga; Thieme–Becker, Lexikon d. Künstler; Rastawiecki, Słownik malarzów; – Dobrowolski T., Sztuka Krakowa, Wyd. 2., Kr. 1959 s. 226; Grabowski A., Ojczyste spominki, Kr. 1845 I 248; tenże, Kraków i jego okolice, Wyd. 4., Kr. 1844 s. 273; Łoniewski K., Żywot, sprawy i cudowne boskie wstawienie pobożnego kapłana B. Stanisława Kazimierczyka…, Kr. 1617 s. 6; Pieńkowska H., Średniowieczna pracownia miniatorska w Krakowie, „Rocz. Krak.” T. 32: 1952 z. 2; Sobieszczański F. M., Wiadomości historyczne o sztukach pięknych w dawnej Polsce, W. 1847–49 I; Walicki M., Malarstwo polskie XV wieku, W. 1938 s. 3, 4; tenże, Poliptyk kaliski na tle problemu Mistrza Ołtarza z Giessmansdorf, „Przegl. Hist. Sztuki” 1932 nr 3–4 s. 95; – Arch. Państw. w Kr.: rkp. K. 904 (Nekrolog klasztoru Kanoników Regularnych w Krakowie); B. Jag.: rkp. 3742/III fol. 13 (Kronika klasztoru Kanoników Regularnych przy kościele Bożego Ciała w Krakowie spisana przez Stefana Ranothowicza).

Barbara Miodońska

 

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 

Mikołaj Trąba h. Trąby

około 1358 - 1422-12-04
prymas Polski
 
więcej  

Postaci z tego okresu

 

w ipsb

 

Stanisław ze Skarbimierza

ok. 1365 - 1431-01-09
teolog
 

Andrzej Odrowąż h. Odrowąż

brak danych - 1465-05-01
wojewoda
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.