INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
 Janina Dłuska      Janina Dłuska, wizerunek na podstawie fotografii z 1935 roku.

Janina Dłuska  

 
 
1899 - 1932-06-08
 
Biogram został opublikowany w latach 1939-1946 w V tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

uska Janina (1899–1932), malarka, urodzona w Kursku w Rosji, w domu o kulturze polskiej. Była córką Aleksandra i Marii z Bednarskich. Początkowo kształciła się w Kursku, później ostatnie dwa lata szkoły średniej kończyła w Krakowie, gdzie zwracała uwagę swoimi wielostronnymi zdolnościami tak w zakresie nauk ścisłych, jak i przedmiotów humanistycznych. Od pierwszych lat ujawniała talent malarski o niezwykłej dynamice twórczej. Studia malarskie rozpoczęła na kursach Baranieckiego, gdzie jej obraz został odznaczony i zakupiony. Następnie wyjechała do Moskwy, gdzie wstąpiła do najsłynniejszej szkoły malarskiej, w czasie wielkiej wojny przemianowanej na akademię. Jej prace kompozycyjne zwracały ogólną uwagę. Jej talent był traktowany jako najwybitniejszy wśród ogromnej rzeszy jej kolegów malarzy. W r. 1919 przyjechała do Polski, w czasie ofensywy bolszewickiej pracowała w Legii Kobiet jako sanitariuszka. Później pracowała jako nauczycielka rysunków w seminarium żeńskim w Lublinie, w trzy lata potem wyjechała do Paryża, skąd po krótkim pobycie udała się do Monachium, gdzie pozostała około trzech lat. Tu wzięła dwie nagrody, a profesor i koledzy zaczęli ją traktować jako przyszłą sławę wszechświatowej miary. W pierwszym okresie malowała olejno i pastelami, za granicą przeszła całkowicie na akwarelę i specjalizowała się przede wszystkim w portrecie, w którym osiągnęła niezwykle wysoki poziom artystyczny. Poza tym z wielkim umiłowaniem traktowała architekturę i tematy ze średniowiecza: paziów, rycerzy. Ujawniała również szlachetny talent ilustratorski do bajek wysnutych z własnej wyobraźni, gdyż przy wybitnym talencie malarskim posiadała jeszcze i talent literacki. Na krótko przed śmiercią przyjechała do Wilna, gdzie, nawiązawszy kontakt z aeroklubem wileńskim, ukończyła teoretyczny kurs pilotażu. Zginęła przedwcześnie 8 VI 1932 w katastrofie lotniczej, kiedy talent jej znajdował się w stadium coraz wyższych osiągnięć artystycznych. Staraniem rodziny urządzono w Wilnie w r. 1935 wystawę jej cennych prac.

 

»Słowo« 10 VI 1932; »Kurier Wil.« 11 VI 1935; »Il. Kur. Codz.« 3 VII 1935; »Światowid« 22 VI 1935.

Red.

 

 

Powyższy tekst różni się w pewnych szczegółach od biogramu opublikowanego pierwotnie w Polskim Słowniku Biograficznym. Jest to wersja zaktualizowana, uwzględniająca opublikowane w późniejszych tomach PSB poprawki i uzupełnienia.  

 

 
 

Chmura tagów

 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.