INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Jerzy Ościk (Ostik, Ostyk) h. Trąby  

 
 
Biogram został opublikowany w 1979 r. w XXIV tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Ościk (Ostik, Ostyk) Jerzy h. Trąby (ok. 1530–1579), starosta brasławski, wojewoda mścisławski, potem smoleński. Był wnukiem Grzegorza, woj. trockiego (zob.), synem Jerzego (zm. 1546), dzierżawcy oniksztyńskiego i dorsuńskiego, marszałka królewskiego, i jego drugiej żony Maryny, córki Michała Zasławskiego, księcia mścisławskiego, starszym bratem Grzegorza (zob.). Wraz z bratem występował w procesach sądowych, które toczyła jego matka w sprawach majątkowych, w r. 1554 wystąpił już samodzielnie przed sądem «kompromisarskim» w sporze z Radziwiłłami. W r. 1555 matka jego wyszła za mąż za Mikołaja Kiszkę, przyszłego woj. podlaskiego (zob.), co dało okazję do stałych procesów majątkowych. W r. 1558 O. został starostą brasławskim, zapewne dzięki protekcji swojego stryja Grzegorza, kaszt. wileńskiego (zob.). W r. 1560 brał udział w pracach komisji dla wydzielenia właścicielom ziemskim posiadłości w zamian za odbierane prawa korzystania z hospodarskich jezior włości brasławskiej. Jako starosta miał ustalić w podległym mu pow. brasławskim termin oddania serebszczyzny w lecie 1562, a pieniądze, które wpłyną, przekazać do skarbu hospodarskiego. Nie wywiązał się jednak chyba z tego zadania, skoro w grudniu t.r. Zygmunt August pod groźbą wjechania w jego prywatne włości żądał od niego wpłacenia serebszczyzny za l. 1555, 1556, 1560 i 1561. W czasie wojny z Moskwą w l. 1561–3 włości Ościków były miejscem koncentracji wojsk litewskich maszerujących na Inflanty. W styczniu 1564 O. współdziałał ze star. orszańskim Filonem Kmitą w osłanianiu od południowego wschodu operacji głównych sił litewskich Mikołaja «Rudego» Radziwiłła, przedsięwziętej przeciw grupie wojsk skoncentrowanych w Połocku, a dowodzonych przez J. Szujskiego. Kmita na czele dwutysięcznego oddziału nie dopuścił do połączenia z Szujskim pięćdziesięciotysięcznej armii ks. Sierebrianyja Oboleńskiego, idącej z Wiaźmy pod Orszę, a następnie, wykorzystując zwycięstwo Radziwiłła pod Ułłą, przeprowadził akcję, w wyniku której armia moskiewska wycofała się pośpiesznie do Smoleńska, porzuciwszy swoje obozy i tabor. «Filon Kmita … z Ościkiem Jurgiem … nie mając więcej dwu tysiącu rycerstwa po nich gonili z okrzykiem bijąc, siekąc i imając» (Bielski). Na wiosnę 1565 wziął O. zapewne udział w zagonach Kmity i Stanisława Cikowskiego, w wyniku których Siewierszczyznę złupiono aż po Starodub, a miasto i zamek Poczep zostały zburzone i spalone. W rok później z polecenia króla stawił się O. z ziemskim wojskiem w Drucku.

Na sejmie wileńskim 16 III 1566 Zygmunt August mianował O-a wojewodą mścisławskim. Kompetencje jego były jednak bardzo ograniczone na rzecz księcia Iwana Wasilewicza Sołomereckiego, star. i kaszt. mścisławskiego. Całe bowiem województwo mścisławskie miało tylko jeden powiat, stąd władza Sołomereckiego jako starosty grodzkiego rozciągała się na całe województwo. W związku z tym, że O. był «nowym» wojewodą, którego urząd nie był związany z urzędem starościńskim centralnego powiatu, dostał on od króla 24 III 1566 200 kop gr litewskich z dochodów ze starostwa brasławskiego, znajdującego się w jego zarządzie, oraz 2/3 dochodów ze wszystkich karczem mścisławskich. Będąc wyznawcą kalwinizmu, O. należał do grupy protektorów reformacji. Na sejmie wileńskim w listopadzie 1567 brał udział w rokowaniach z posłami polskimi w sprawie unii polsko-litewskiej. Podpisał pismo rad litewskich do sejmu polskiego z Mołodeczna z dn. 9 XI 1567 w odpowiedzi na propozycje polskie zwołania wspólnego sejmu. W czasie wyprawy radoszkowickiej w styczniu 1568 hetman w. lit. Grzegorz Chodkiewicz dodał O-owi kilka pocztów pańskich i powiatowych oraz polecił trzymać straż w Brasławiu. Miał on zabezpieczać, wraz z rotą księcia Andrzeja Massalskiego w Dryssie, lewe skrzydło wojsk polsko-litewskich posuwających się na Ułłę–Połock od strony wojsk moskiewskich, operujących na kierunku Wielkie Łuki–Ryga. W sejmie lubelskim 1569 r. nie brał udziału, gdyż prawdopodobnie wówczas posłował do cesarza do Wiednia.

Po śmierci Zygmunta Augusta O. należał do tych magnatów litewskich, którzy nawiązali rokowania z Iwanem Groźnym, proponując powołanie na tron polsko-litewski jego syna Fiodora. Podczas elekcji 13 X 1573 podpisał wybór Henryka Walezego. W okresie drugiego bezkrólewia 1574/5 r. należał do przeciwników kandydatury Iwana Groźnego i upomniał swego brata Grzegorza, by nie utrzymywał stosunków z Moskwą. W r. 1576 O. podpisał list «panów Rad Koronnych i Litewskich do bojarów Kniazia Wielkiego Moskiewskiego» z Warszawy z 12 VII 1576, w którym zawiadamiają oni o wybraniu na króla Stefana Batorego i proszą o zachowanie pokoju. Na wojnę z Gdańskiem w r. 1577 przysłał O. 50 własnych piechurów, którzy wzięli udział 23 VIII w nieudanym ataku na Latarnię. Dn. 13 IV 1578 król Stefan Batory nadał O-owi urząd wojewody smoleńskiego «w razie zwrócenia zamku smoleńskiego i wszystkiej ziemi i włości z rąk nieprzyjaciela». W związku z objęciem tego tytularnego urzędu otrzymał O. pewne zadośćuczynienie, bo w maju t.r. król polecił podskarbiemu wypłacić mu «bez omieszkania» dużą sumę.

W 1. poł. lat sześćdziesiątych był O. dzierżawcą upickim po swym stryju Grzegorzu, właścicielem Nowego Miasta i dworów Kozliszki, Oposzcza i Chwiedoryska z przyległymi włościami w pow. wiłkomirskim woj. wileńskiego, płacąc z tych dóbr blisko 100 kop gr litewskich serebszczyzny. W r. 1566 był dzierżawcą bolnickim, dowgaliskim i opieskim. Poza dawnymi włościami w pow. wiłkomirskim był od r. 1567 właścicielem w tymże powiecie miasta Poniemunia, a od r. 1569 dworu Oglonży z przyległymi włościami. Ponadto posiadał odziedziczone po zmarłej w r. 1563 matce włości suwiecką i owancką, a od r. 1568 ogłowską i pancemoską. Wreszcie w pow. mińskim był od r. 1567 właścicielem włości jatarkowskiej, a w pow. oszmiańskim ciecierzyńskiej. W sumie ze swych dóbr płacił przeszło 300 kop gr litewskich serebszczyzny. W popisie służby ziemskiej w Mołodecznie 28 XI 1567 przedstawił 141 koni i 35 drabów. Poczet jego przewyższał poczet wystawiony przez cały szlachecki powiat brasławski, liczący tylko 81 koni i 14 drabów. W r. 1569 wyprocesował (z bratem Grzegorzem) od Mikołaja Kiszki ruchomości i majątek Wiżuny po zmarłej matce. Prowadził nieustanne procesy sądowe ze swymi sąsiadami. O. zmarł między marcem a sierpniem 1579.

Pierwszą żoną O-a była Zofia, córka Hieronima Bera, a wdowa po Andrzeju Morsztynie, drugą Magdalena Bramowska z Łomnic (na Morawach), która owdowiawszy wyszła za mąż za star. uciańskiego Andrzeja Cikowskiego. O. nie pozostawił potomstwa.

Przyrodnim bratem O-a był Mikołaj, zwany Sierpuć (zm. ok. 1566), rotmistrz jazdy litewskiej w wojnach inflanckich, od r. 1560 star. rzeżycki i krewski, od r. 1561 – lucyński, w r. 1565 – serejski i rumborski.

 

Boniecki, Poczet rodów; Kojałowicz, Compendium; Niesiecki; Uruski; Wolff, Senatorowie W. Ks. Lit.; – Floria B., Wschodnia polityka magnatów litewskich w okresie pierwszego bezkrólewia, „Odr. i Reform. w Pol.” T. 20: 1975 s. 54–6; Hedemann O., Historia powiatu brasławskiego, Wil. 1930; Korzon T., Dzieje wojen i wojskowości w Polsce, W. 1912 I 264, II 21; Kosman M., Reformacja i kontrreformacja w Wielkim Księstwie Litewskim w świetle propagandy wyznaniowej, Wr. 1973; Lappo J. J., Velikoe knjažestvo litovskoe vo vtoroj polovine XVI stoletija, Jur’ev 1911; tenże, Velikoe Knjažestvo Litovskoe za vremija ot zaključenija Ljublinskoj unii… 1569–1586, S. Pet. 1901; Ljubavskij M. K., Litovsko-russkij sejm, Moskva 1900; Łowmiańska M., Hrehory Ościk i jego zdrada w roku 1580, w: Księga pamiątkowa Koła Historyków Słuchaczy Uniwersytetu Stefana Batorego w Wilnie, Wil. 1933 s. 34–5; – Acta Hist., XI; Akta Unii; Akty Zap. Ross., III 161; Arch. Sanguszków, VII; Arch. Zamoyskiego, I; Bielski, Kronika, II 157; Monumenta Reformationis Polonicae et Lithuanicae, S. I, Wil. 1911 z. 1; Orzelski, Bezkrólewia ksiąg ośmioro; Script. Rer. Pol., VIII; Stryjkowski, Kronika pol., II 414, 415; – AGAD: Arch. Publiczne Potockich, Summariusz Metryki Lit. t. 20 k. 55, 261, 277, 331, 490, 552; B. PAN w Kr.: rkp. 3374, 3375, 3376, 3411, 3415, 3422.

Marek Plewczyński

 

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.