INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Józef Angiolini  

 
 
1747 - 1814-03-28
 
Biogram został opublikowany w 1935 r. w I tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Angiolini Józef (1747–1814), jezuita. Włoch, ur. w Placencji, w r. 1762 wstąpił do zakonu jezuitów; skończywszy szkoły jezuickie, święcenia kapłańskie otrzymał 1773 r. Po kasacie zakonu pracuje we Włoszech w duszpasterstwie lat kilka, a dowiedziawszy się o zachowaniu zakonu na Białej Rusi, udaje się tamże krótko po r. 1780 razem z braćmi swymi Franciszkiem i Alojzym. W Połocku w krótkim bardzo czasie nauczył się polskiego języka do tego stopnia, że mógł pracować w duszpasterstwie. Szczególnie był czynny na polu humanitarnem, opiekował się także żołnierzami napoleońskimi po wyprawie moskiewskiej. Nadto wykładał w kolegjum połockiem fizykę przez lat 8 oraz matematykę, a od r. 1798 teologję i prawo kanoniczne. Od r. 1806 do 1809 był rektorem Kolegjum jez. w Petersburgu, poczem powrócił na katedrę teologji do Połocka. W dniu otwarcia Akademji Połockiej 10 VI 1812 został promowany przez bpa Dederkę na doktora teologji i prawa kanonicznego. Odtąd pełnił funkcje wicerektora i kanclerza Akademji aż do śmierci 28 III 1814. Odznaczał się wielką gorliwością apostolską oraz wybitnemi zdolnościami do nauk ścisłych, zwłaszcza do matematyki, o czem świadczy jego książka: Institutiones philosophicae ad usum studiosorum Academiae Polocensis 2 tomy, w Połocku 1819, drugie wyd. w Turynie 1849. Brat jego Kajetan (1748–1816), również jezuita, przybył razem z Józefem na Białoruś i do r. 1800 przebywał w Witebsku, gdzie 8 lat był regensem konwiktu szlacheckiego, profesorem architektury i języka francuskiego, oraz kapelanem więziennym. Od 1 XI 1801 bawił w Petersburgu, w r. 1802 brał udział w kongregacji generalnej w Połocku. Wydał anonimowo Guida sicura al cielo (Petersburg 1803). W lipcu 1803 mianowany prokuratorem generalnym zakonu, przebywał odtąd tylko we Włoszech.

 

Nekrolog A. w Archiw. Prow. Małop. T. J. Rkp. nr 548; Catalogi Personarum et Officiorum Societatis lesu in Alba Russia z lat 1791–1814; Est.; Załęski St., Jezuici w Polsce, V, Lw. 1900–7.

Ks. Kazimierz Konopka

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.