INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Józef Dembowski h. Jelita  

 
 
1780 - po 1 XII 1834
 
Biogram został opublikowany w latach 1939-1946 w V tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Dembowski Józef hr. (1780 – po 1 XII 1834), malarz. Urodził się w Rudzie pod Warszawą, syn Franciszka i Anny z hr. Sierakowskich. Wzrastał pod kierunkiem wychowawczym stryjów, prałatów katedry kujawskiej. Idąc za swoim zamiłowaniem, kształcił się w sztuce malarskiej u Pinka i Vogla w Warszawie. Za czasów Księstwa Warszawskiego pracował w Ministerstwie Skarbu pod ministrem Tadeuszem D-im, swoim stryjem. Zapalony znawca rycin, zebrał ich piękną kolekcję, rozproszoną po r. 1831. D. posługiwał się w sztuce głównie akwarelą, ale malował i olejno i miniatury. Rysował wiele piórkiem. Podpisywał się zwykle literami ID połączonymi. Zmarł po 1 XII 1834, prawdopodobnie w Rudzie koło Warszawy.

 

Rastawiecki, Słow. Mal. III; Słown. Artystów Pol., II; Antoniewicz B., Katalog, 1894; Thieme-Becker.

Helena d’Abancourt

 

 

Powyższy tekst różni się w pewnych szczegółach od biogramu opublikowanego pierwotnie w Polskim Słowniku Biograficznym. Jest to wersja zaktualizowana, uwzględniająca opublikowane w późniejszych tomach PSB poprawki i uzupełnienia.    

 

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 

Władysław Ludwik Anczyc

1823-12-12 - 1883-07-28
pisarz
 
więcej  

Postaci z tego okresu

 

w ipsb

 

Marek Konrad Sokołowski

1818-04-25 - 1883-12-25
gitarzysta
 

Richard Roepell

1809-11-04 - 1893-11-04
historyk
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.