INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
 Józef Głębocki     

Józef Głębocki  

 
 
Biogram został opublikowany w latach 1959-1960 w VIII tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Głębocki Józef (1856–1903), poseł na sejm pruski i do parlamentu Rzeszy. Ur. 19 III w Psarskiem, pow. śremski, z Jana i Wiktorii Żórawskich. Ojciec jego był plenipotentem w majątku Fr. Kwileckiego. Chłopiec uczył się w szkole podstawowej, później ukończył poznańskie gimnazjum pod wezw. Marii Magdaleny. W l. 1875−80 studiował historię i geografię na Uniw. Wrocł. Następnie osiadł w Czerlejnie w pow. średzkim, a później w Kórniku, gdzie zaczął brać czynny udział w życiu społeczno-politycznym. W r. 1893 obrano go posłem do sejmu pruskiego z okręgu średzko-śremsko-wrzesińskiego. W r. 1898 ponadto został posłem do parlamentu Rzeszy z pow. śremskiego. W r. 1896 na krótko objął redakcję „Dziennika Poznańskiego” po śmierci Franciszka Dobrowolskiego. W wystąpieniach parlamentarnych, po pokonaniu pierwszych trudności językowych, stosował mocny, nieustępliwy ton. Okazała postać i doniosły głos ułatwiały mu zadania mówcy. Nie był wprawdzie błyskotliwy w przemówieniach, ale porywał uczuciem i siłą przekonania. W dyskusjach bronił polskiego stanu posiadania ziemi, kilkakrotnie przemawiał za zniesieniem Komisji Osadniczej; występował przeciw szykanom pocztowym i funduszom dyspozycyjnym w erze wszechmocy hakatycznej. Pełnił też obowiązki sekretarza Koła polskiego w Sejmie pruskim i zapewne z tej racji pisywał artykuły sprawozdawcze do prasy poznańskiej i zakordonowej. Na częstych wiecach porywał żarem wymowy. Zm. nagle 28 XI 1903 na udar mózgowy.

 

Komierowski R., Koło polskie w Berlinie 1875–1900, P. 1905; Książka jubileuszowa „Dziennika Poznańskiego”, P. 1909; – „Kur. Pozn.” 1903 nr 273 i n.; „Dzień. Pozn.” 1903 nr 273 i n.

Witold Jakóbczyk

 

 

Powyższy tekst różni się w pewnych szczegółach od biogramu opublikowanego pierwotnie w Polskim Słowniku Biograficznym. Jest to wersja zaktualizowana, uwzględniająca opublikowane w późniejszych tomach PSB poprawki i uzupełnienia. 

 

 
 

Chmura tagów

 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.