INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
Biogram został opublikowany w 1976 r. w XXI tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Mikosza Józef (1744–1825), nauczyciel w polskiej Szkole Orientalnej w Stambule, agent handlowy w Turcji, autor dziełka o Turcji. Wg jednych świadectw (J. I. Bułhakow) był szlachcicem z Białorusi, wg innych – Ormianinem z Kamieńca Podolskiego i komisjonerem domu handlowego Wartaresowiczów. W r. 1782 został wysłany do Turcji, gdzie miał objąć zwierzchnictwo w istniejącej w Konstantynopolu od r. 1766 skromnej polskiej Szkole Orientalnej. Równocześnie Departament Interesów Cudzoziemskich zobowiązał go do «uważania kraju obcego» (Obserwacje polityczne) i dostarczania gabinetowi królewskiemu wiarygodnych informacji o stanie Turcji i stosunkach tam panujących. M. wyruszył z kraju 18 V 1782, a przybył do Stambułu 4 VI t. r. Był nauczycielem «języka polskiego, historii, praw i zwyczajów krajowych» i miał obowiązek «informowania się w obiektach handlowych» (Waliszewski). Za te czynności przysługiwała mu pensja 1 000 piastrów rocznie. Polecono mu uczyć się języka włoskiego i tureckiego, a przede wszystkim zobowiązano do opracowania przy pomocy uczniów szkoły wskazanych tematów, dotyczących spraw tureckich. W ciągu jesieni i zimy 1783 M. nadsyłał do gabinetu królewskiego raporty odnoszące się do zagadnień tureckich. Z tej to korespondencji, po przeredagowaniu, ułożone zostało dziełko Obserwacje polityczne państwa tureckiego… z przydatkiem Myśli partykularnych o człowieku moralnym i o edukacji krajowej… wydane w Warszawie w r. 1787 i dedykowane królowi; zostało ono w r. 1793 wydane w Lipsku w tłumaczeniu niemieckim Samuela Bogumiła Lindego (Reise eines Polens durch die Moldau nach der Turkey…), który je dedykował Józefowi Weyssenhoffowi. Dziełko to stanowi jedno z najlepszych kompendiów wiadomości o Turcji, jakie ukazało się w tym okresie. W r. 1784 M. brał udział w założeniu w Konstantynopolu loży masońskiej «Jutrzenka Bizantyjska», która skupiała emigrację polską, pracowała w języku francuskim i należała do «Wielkiego Wschodu Narodowego Polskiego»; w kilka lat później M. należał w Kamieńcu Podolskim do loży «Ozyrys».

Trudno określić, jak długo M. był zajęty w Szkole Orientalnej. W sierpniu 1790 Piotr Potocki pisał, że M. jest «od dawnego czasu nieczynny», ale na liście płac szkoły pozostawał jeszcze w r. 1791. Na stanowisku przełożonego szkoły nie chciał M-y ani rezydent polski w Konstantynopolu Kajetan Chrzanowski, ani też poseł Piotr Potocki. Myślano o tym, by M. został konsulem w Smyrnie, względnie w Akermanie, ale do tego nie doszło, chciano mu również oddać dozór nad mającym powstać polskim kantorem pocztowym w Stambule w r. 1792. M. wcześnie związał się z rezydentem rosyjskim w Stambule Chwostowem i już w okresie Sejmu Czteroletniego przeszedł jawnie na rosyjską służbę. W październiku 1791 Bułhakow podkreślał, że M. był «bardzo użytecznym do wywiadów i po dziś dzień komunikuje mi wzorowo ciekawości tureckie». Za te usługi miano mu wypłacać 100 piastrów miesięcznie i przyjąć do wojska rosyjskiego w randze majora. Jeszcze w r. 1795 współpracował z ambasadą rosyjską w Konstantynopolu, następnie udał się do Kamieńca Podolskiego, gdzie przy gen.-gubernatorze podolskim T. Tutolminie objął obowiązki tłumacza. Zmarł w r. 1825 w Kamieńcu Podolskim.

 

Estreicher; Nowy Korbut, V; – Konopczyński W., Polska a Turcja 1683–1792, W. 1936; Małachowski-Łempicki, Wykaz pol. lóż wolnomularskich; Prusiewicz A., Cmentarze kamienieckie, „Litwa i Ruś” 1913 kwiecień s. 104; Reychman J., Tłumacze języków wschodnich w Polsce w XVIII wieku, „Myśl Karaimska” T. 2: 1947 i „Przegl. Oriental.” T. 1: 1948 s. 83–90; tenże, Znajomość i nauczanie języków wschodnich w Polsce w XVIII wieku, Wr. 1951 s. 77–9, 84–7, 88 i in. passim; tenże, Życie polskie w Stambule w XVIII wieku, W. 1959; [Rolle J.] dr Antoni J., Opowiadania historyczne, S. VII, Lw. 1891 s. 286; tenże, Ostatni dragomani Rzeczypospolitej, „Świat” (Kr.) 1892; Smoleński W., Pisma historyczne, Kr. 1901 II 202–22 (Polska Szkoła Orientalna w Stambule); – Ostatni poseł polski do Porty Ottomańskiej…, Paris 1896 I 218, 309, II 6, 94–5, 138, 227; – „Kłosy” T. 27: 1878 s. 117 (J. Rolle); – AGAD: Oryginalne raporty M-y 1783–1793; B. Krasińskich: rkp. 273 s. 82 (Diariusz legacji Piotra Potockiego, spalony?).

Jan Reychman

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.