INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Józef Milewski  

 
 
brak danych - 1838-05-28
Biogram został opublikowany w 1976 r. w XXI tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Milewski Józef (zm. 1838), aktor, dyrektor teatru. W l. 1820–3 występował w Wilnie, w ostatnim roku kierował zespołem wileńskim podczas jego gościnnych występów w Słonimiu, Dubnie i Równem. W r. n. prowadził własny zespół w Ostrogu, następnie w Równem (1825). W r. 1827 grał w zespole Aleksandra Łękawskiego w Kijowie, w r. 1828 u Antoniego Żmijowskiego w Żytomierzu. Od 3 VI do 3 IX 1829, będąc – wg M. Rulikowskiego – dependentem adwokackim, administrował zespołem p. n. Teatr Polski w gmachu Tow. Dobroczynności w Warszawie (zezwolenie Komisji Rządowej Spraw Wewnętrznych i Policji otrzymał wraz z Marianną Majewską, po przedstawieniu listu polecającego senatora N. Nowosilcowa). Teatr ten, mający bardzo niski poziom artystyczny, zyskał przecież – dzięki lekkiemu repertuarowi i tanim biletom – duże powodzenie u publiczności; był ponadto – jak przypuszczał L. Simon – popierany przez władze carskie jako jeden ze środków w kampanii o zniszczenie Teatru Narodowego. Działalność Teatru Polskiego przyspieszyła otwarcie drugiej sceny w stolicy: inauguracja Teatru Rozmaitości odbyła się 11 IX 1829. M. został zaangażowany do zespołu tego teatru, dążył jednak do ponownego zorganizowania własnego, «komiczno-pantomimicznego» teatru. Po dwukrotnej odmowie władz prośbie o udzielenie patentu zawarł (1832) spółkę teatralną z Sewerynem Malinowskim i wspólnie prowadzili zespół na Ukrainie. M. zmarł 28 V 1838 w Warszawie. Żoną jego była aktorka Milewska (imię nieznane), działająca w l. 1827–52, m. in. w Kijowie, Żytomierzu, Kamieńcu Podolskim, córką – aktorka Milewska (również o nieznanym imieniu), występująca w tych samych zespołach.

 

Słownik Teatru Pol., (bibliogr.); – Brumer W., Z dziejów powstania drugiego teatru w Warszawie przed stu laty, „Teatr” 1931 nr 5; Rulikowski M., Teatr warszawski od czasów Osińskiego 1825–1915, Lw. [b. r.]; Simon L., Geneza „Teatru Rozmaitości”, „Scena Pol.” 1929 z. 19–21; – Dmochowski F. S., Wspomnienia od 1806 do 1830 r., W. 1959.

Barbara Berger

 

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.