INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
 Józef Piotr Podhalicz (Nałęcz-Podhalicz)     

Józef Piotr Podhalicz (Nałęcz-Podhalicz)  

 
 
1899-11-26 - po 1939
 
Biogram został opublikowany w latach 1982-1983 w XXVII tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Podhalicz (Nałęcz-Podhalicz) Józef Piotr, pseud. i krypt.: I. Ryon, J. P. (1899–po 1939), poeta, redaktor. Ur. 26 XI we Lwowie, był synem Jana i Marii Magdaleny z Lewickich. Ukończył gimnazjum. Służył w 6 p. piechoty w Legionach. Był członkiem Polskiej Organizacji Wojskowej, brał udział w walkach polsko-ukraińskich o Lwów; WP opuścił w stopniu porucznika rezerwy. Po pierwszej wojnie światowej pracował w Min. Spraw Wojskowych. W r. 1928 założył dwutygodnik „Głos Literacki” (jako wydawcy figurowali P. i J. Kabas), który ukazywał się do r. 1930. Pismo to początkowo było blisko związane z grupą poetycką «Kwadryga», której członkowie publikowali wiele utworów (m. in. Stanisław Ciesielczuk, Stefan Flukowski, Aleksander Maliszewski, Lucjan Szenwald i Andrzej Wolica). „Głos Literacki” propagował – za «Kwadrygą» – koncepcję literatury społecznej, wiele miejsca poświęcał też problematyce literatury proletariackiej. Po nieporozumieniach i zerwaniu współpracy z pismem przez większość pisarzy «Kwadrygi» P. nawiązał bliskie kontakty z poetami awangardy krakowskiej (Jan Brzękowski, Tadeusz Peiper, Julian Przyboś). W ostatniej fazie pismo korzystało ze współpracy grupy «Kadra» (Ludwik Fryde, Antoni Madej, Jan Szczawiej i Wiesław Wernic). Trudności redakcyjne i finansowe spowodowały upadek pisma. P. zamierzał także wydanie almanachu literackiego oraz francuskiej wersji „Głosu Literackiego” o charakterze miesięcznika pt. „La Voix Littéraire”, ale plany te nie zostały zrealizowane. P. ogłosił tylko jeden zbiór wierszy pt. Jesień (W. 1926). Utwory tu zawarte pozostawały w kręgu oddziaływania poezji modernistycznej, zwłaszcza Leopolda Staffa. Niektóre wiersze P-a nacechowane są postawą kontemplacyjną i zbliżają się do poetyckiej modlitwy, inne natomiast nawiązują do przeżyć wyniesionych z pierwszej wojny światowej. W Plebeuszu pojawiła się zapowiedź nowego bohatera, ale przedstawiony on został na sposób bliższy poezji pozytywistycznej, natomiast w utworze pt. Miasto P. próbował zbliżyć się do urbanizmu, jaki uprawiali poeci «Skamandra». Późniejsze wiersze P-a, drukowane w „Głosie Literackim”, pozostawały w zgodzie z postulatami sztuki uspołecznionej, zbliżały go do poetów «Kwadrygi». W r. 1929 zapowiadał P. druk tomu wierszy pt. Dymy (o okładkę dla niego zabiegał – bezskutecznie – u F. Légera), który się jednak nie ukazał.

W r. 1930 P. rozszedł się z żoną, poślubioną w r. 1928 w Przemyślu Kamilą z Piątkiewiczów, opuścił Warszawę i zamieszkał w Zakopanem, gdzie przebywał do r. 1935, następnie przeniósł się do Lwowa. Okoliczności jego śmierci nie są dokładnie znane. Wg jednej z wersji zginął on w Katyniu, wg innej – został zamordowany przez nacjonalistów ukraińskich w podziemiach kościoła Św. Elżbiety we Lwowie. Odznaczony był Krzyżem Niepodległości i Krzyżem Walecznych.

P. pozostawił syna Andrzeja (ur. 1930), lekarza.

 

Łoza, Czy wiesz, kto to jest?; – Kłak T., Czasopisma awangardy. Cz. I: 1919–1931, Wr. 1978; Piechal M., Poezja i coś więcej, Ł. 1975 s. 28–9; Rogoziński J., Mieszaniny poetycko-obyczajowe, „Literatura” 1977 nr 3; Stępień M., Ze stanowiska lewicy, Kr. 1974; – Moszyński P., Lista…, Londyn 1949; – IBL PAN: Kartoteka bibliograficzna; Muzeum Literatury im. A. Mickiewicza w W.: rkp. nr 876 (list J. Brzękowskiego do J. Przybosia z 7 V 1929), nr 996 t. 2 (listy P-a do J. Przybosia z 7 V 1929); – Informacje Aleksandra Maliszewskiego, Mariana Piechala, Bolesława Woszczyńskiego i Andrzeja Podhalicza.

Tadeusz Kłak

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 

Jan Wiktor Kiepura

1902-05-16 - 1966-08-15
śpiewak operowy
 

Leon Niemczyk

1923-12-15 - 2006-11-29
aktor filmowy
 

Henryk Grocholski

1896-03-17 - 1939-10-21
ziemianin
 
więcej  

Postaci z tego okresu

 

w ipsb

 

Jakub Karol Parnas

1884-01-16 - 1949-01-29
biochemik
 

Edward Strzelecki

1894-02-03 - 1967-06-07
wiceprezydent Warszawy
 

Leopold Wiktor Szefer

1881-08-07 - 1970-03-01
inżynier górniczy
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.