INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Józef Tadeusz Rey (Rej) h. Oksza  

 
 
I poł. XVIII w. - 1777
Biogram został opublikowany w latach 1988-1989 r. w XXXI tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Rey (Rej) Józef Tadeusz h. Oksza (zm. 1777), scholastyk krakowski, prezydent Trybunału Kor. Był synem Jana, star. libuskiego i podczaszego pilzneńskiego, oraz jego pierwszej żony Katarzyny ze Stadnickich, kasztelanki bełskiej, starszym bratem przyrodnim Jana Michała (zob.).

W l. 1748–53 R. kształcił się w warszawskim konwikcie pijarów. Potem był kanonikiem przemyskim i chełmskim (w r. 1762 wg J. S. Dunin-Borkowskiego, a w r. 1768 wg Uruskiego). W r. 1775 został kanonikiem katedralnym krakowskim. Jako koadiutor scholastyka Franciszka Szwarcenberga Czernego uzyskał wówczas po jego śmierci scholasterię katedralną krakowską. Posiadał też probostwo w Dąbrowie. Był deputatem kapituły krakowskiej na Trybunał Kor. i prezydentem Trybunału w r. 1777. Wspólnie z marszałkiem Kazimierzem Krasińskim ogłosił Compendium Ordinationis Tribunalis… die 3 septembris 1777 (przez Estreichera błędnie przypisane Janowi). Zmarł w r. 1777 podczas sprawowania prezydentury.

Kościół w Pełczyskach w woj. sandomierskim posiadał darowany przez R-a barokowy kielich z datą 1778 r.

 

Borkowski, Almanach; tenże, Genealogie; Niesiecki; Uruski; Żychliński, XV 127; Łętowski, Katalog bpów krak., IV; – Wiśniewski J., Historyczny opis kościołów, miast, zabytków i pamiątek w Pińczowskiem, Skalbmierskiem i Wiślickiem, Mariówka 1927 s. 220; – Arch. PAN w W.: Materiały Ludwika Chmaja III-76 j. 60 „Catalogus convictorum Collegii Nobilium Varsaviensis Scholarum Piarum” (odpis z dawnego Archiwum Oświecenia).

Hanna Dymnicka-Wołoszyńska

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 

Józef Rufin Wybicki

1747-09-29 - 1822-03-10
pisarz
 

Jan Chrzciciel Śniadecki

1756-08-29 - 1830-11-09
astronom
 
więcej  

Postaci z tego okresu

 

w ipsb

 

Gliceriusz Baxter

1724 - 1799-08-01
pijar
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.