INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
 Julian Bańkowski      Julian Bańkowski, wizerunek na podstawie ilustracji książkowej.

Julian Bańkowski  

 
 
1877-12-07 - 1918-12-26
Biogram został opublikowany w 1935 r. w I tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Bańkowski Juljan Ambroży (1877–1918), działacz socjalistyczny i bakterjolog. Ur. we wsi Szczebra (pow. augustowski) 7 XII 1877, jako syn nadleśniczego, kształcił się w gimn. marjampolskiem i w Libawie, gdzie wszedł w koła radykalnej młodzieży. Następnie wstąpił na uniwersytet w Moskwie, później w Kijowie. Relegowany za udział w demonstracjach studenckich, przeniósł się w r. 1900 do Krakowa, gdzie, studjując medycynę, brał udział w życiu młodzieży i przystąpił do organizacji P. P. S. zaboru ros. W tej ostatniej należał do grupy »młodych«, którzy przeciwstawiali się niepodległościowej taktyce »starych«. Uzyskawszy w r. 1904 doktorat, osiadł jako lekarz w Królestwie i oddał się intensywnej działalności partyjnej pod pseud. »Marka«. W P. P. S. był przedstawicielem centrum: nie godził się z usunięciem haseł niepodległościowych z programu, ale w taktyce zbliżał się do »lewicy«. Wybrany w r. 1906 do kompromisowego Centr. Kom. Robotniczego, rozwijał różnostronną działalność partyjną, przerwaną aresztowaniem we wrześniu 1906 r. Odznaczał się wysoką postawą etyczną i wielkiem zaparciem się siebie. W r. 1907, po nostryfikowaniu dyplomu krakowskiego w Kazaniu, osiadł jako lekarz w Sztabinie (Augustowskie). W r. 1910 wrócił do Krakowa dla dalszej specjalizacji, i pracował naukowo jako asystent przy katedrze higjeny i bakterjologji w Krakowie. W r. 1912 jako stypendysta Akad. Um. uczęszczał na kurs bakterjologji w inst. Pasteura w Paryżu. Po powrocie do Krakowa oddał się działalności naukowej, drukując w sprawozdaniach Akad. Um. oraz w polskich, francuskich i niemieckich czasopismach fachowych studja z zakresu anafilaksji i hodowli tkanek. W r. 1914 wrócił do praktyki lekarskiej w Choroszczy pod Białymstokiem, później w Wilnie, gdzie wziął udział w ruchu społeczno-kulturalnym i politycznym, organizując m. i. Uniwersytet Lud. im. Adama Mickiewicza. Chory na gruźlicę, leczył się w Zakopanem, poczem osiadł w Lublinie, ale na krótko. Zmarł 26 XII 1918 w Zakopanem. Z czasu pobytu w sanatorjum (1917) pochodzi jego Pamiętnik w postaci listów do żony i syna (wyd. pośmiertne, w 1934).

 

Krzeczkowski K., Wspomnienie o J. B. (na wstępie Pamiętnika, 1934); tutaj m. in. bibliografja prac naukowych. B-go.

Konstanty Krzeczkowski i Leon Wasilewski

 
 

Powiązane zdjęcia

   

Chmura tagów

 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.