INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Karol Chełmiński h. Nałęcz  

 
 
Biogram został opublikowany w 1937 r. w III tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Chełmiński Karol, h. Nałęcz (1813–1894), uczestnik powstań. Syn Józefa i Marianny z Abramowiczów. Ur. w majątku Chotyłowie pod Białą Podlaską. Nauki pobierał w bialskiej szkole obwodowej i szkole wojewódzkiej w Lublinie. Prosto z ławy szkolnej wraz z kolegami swoimi odbył kampanię r. 1830–31 w szeregach ochotniczych »Dzieci Lubelskich«. Szczęśliwie uniknąwszy prześladowania, zajął się rolnictwem. Wybuch powstania styczniowego zastał go na stanowisku administratora dóbr podlaskich hr. Augustowej Potockiej – Międzyrzeca, Dołhego i in. Pozostawiwszy w domu żonę, Konstancję z Sikorskich (córkę Wincentego S-go, kapit. w. ros., rozstrzelanego w Grodnie za udział w powstaniu), z dziećmi, początkowo walczył z bronią w ręce, następnie był komisarzem obwodowym Rządu Narodowego. Aresztowany w końcu października 1863 r., był więziony w Siedlcach i cytadeli warszawskiej; w r. 1864 został zesłany do kopalni złota w gub. jenisejskiej w »Berezie«, po czym był na osiedleniu w samym Jenisejsku. W r. 1884 wrócił do rodzinnego Chotyłowa na Podlasiu, lecz wkrótce przeniósł się do Wilna, gdzie też zmarł 21 IV 1894. Pogrzebany w grobach rodzinnych Makowskich na wileńskiej »Rossie«.

 

W rękach jego córki p. Apolonii Makowskiej w Wilnie zachował się niewydany zbiór pięknych listów Ch-go, pisanych do żony z katorgi jenisejskiej; dokumenty rodzinne w posiadaniu p. Apol. Makowskiej.

Michał Brensztejn

 
 

Powiązane artykuły

 

Obrona Warszawy w 1831 r.

Powstańcy i cywile opanowali miasto już 30 listopada 1830 r. Namiestnik carski i garnizon rosyjski ewakuował się. Warszawa stała się centrum polityczno-administracyjnym i wojskowym powstania listopadowego,......
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w ipsb

 
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.