INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Karol Chojecki (Lubicz Chojecki)  

 
 
ok. 1740 - brak danych
Biogram został opublikowany w 1937 r. w III tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Chojecki Karol Lubicz (ur. ok. 1740), sybirak, pamiętnikarz, pochodził zapewne ze szlachty krakowskiej, a urodził się około r. 1740, bo w r. 1768 jako towarzysz bronił z innymi konfederatami oblężonego przez Rosjan Krakowa, w czym zresztą brali udział także konfederaci sandomierscy i sanoccy. Po poddaniu się miasta zapędzony z 400 innymi do Kijowa, odbył następnie bolesną wędrówkę, po części pieszo, przez Baturyn (1769), Oreł, Tułę, Murom, Niżnij Nowgorod, Kazań, Kungur, Solikamsk, Wierchoturję (1770), Tiumeń do Tobolska i Tary; tam zaciągnięty przemocą do pułku dragonów, służył jakiś czas w Omsku, doznając nieludzkiego traktowania od gubernatora Cziczerina. W r. 1771 brał udział w pościgu dywersyjnym za uchodzącymi do Chin Kałmykami, przy czym zwiedził okolice Taszkientu i Buchary; uczestniczył też w uśmierzeniu buntu Pugaczewa. W r. 1776, korzystając z obecności w Rosji A. Czartoryskiego i Ks. Branickiego, robił starania o powrót do kraju zatrzymanych bezprawnie w rosyjskim wojsku jeńców, ale daremnie. Dopiero kiedy go przeniesiono z bachmuckim pułkiem huzarów w okolice Azowa, znalazł sposób ucieczki na Ukrainę oraz przez Dniepr do Polski. Przytułek i zarobek dał mu Jan Potocki, znany podróżnik. Jemu też zadedykował Ch. ogłoszony w r. 1789 pamiętnik pt. Pamięć dzieł polskich, podróż i niepomyślny sukces Polaków, co w nast. roku przedrukowano pt. Polak konfederat przez Moskwę na Syberię zaprowadzony. Wyziera z tych kart człowiek szlachetny, sprawiedliwy, ludzki, obdarzony dużym talentem spostrzegawczym i łatwością pióra. Innych wiadomości o nim nie mamy.

Władysław Konopczyński

 

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 

Jan Emanuel Gilibert

1741-06-21 - 1814-09-02
botanik
 

Wojciech Chrzanowski

1793-01-14 - 1861-02-26
generał dywizji WP
 
więcej  

Postaci z tego okresu

 

w ipsb

 

Józef Markowski

1758-04-04 - 1829-05-31
chemik
 

Józef Eustachy Szembek

ok. 1696 - 1758-04-01
biskup płocki
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.