INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Karol Roman Brudzewski  

 
 
1863-09-22 - 1935-10-29
Biogram został opublikowany w 1937 r. w III tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Brudzewski Karol Roman, h. Nałęcz (1868–1935), ur. w Lednogórze koło Gniezna, odbył nauki wstępne w gimnazjach w Poznaniu i we Lwowie a studia lekarskie w Uniw. Jag., gdzie w r. 1893 uzyskał dyplom dra wszech nauk lekarskich. Przez kilka lat pełnił obowiązki asystenta kliniki chorób ocznych U. J., pozostającej pod kierunkiem prof. Rydla a potem prof. Wicherkiewicza. Otrzymawszy stypendium z fundacji »Czci i chleba« w Paryżu, pracował tamże w klinikach i zakładach okulistycznych i zdobył tam na międzynarodowym konkursie pierwszą nagrodę za pracę z zakresu optyki okulistycznej, której był jednym z najlepszych znawców dzięki swemu zamiłowaniu do matematyki i fizyki. Po powrocie do Krakowa zajmował się praktyką w swoim zakresie, a w chwilach wolnych oddawał się, zrazu pod kierunkiem K. Laszczki, prof. Akad. Sztuk Pięknych, rzeźbiarstwu i pod pseudonimem »Boromée« wystawiał w Towarzystwie Przyjaciół Sztuk Pięknych portrety i studia z natury, przyjmowane przez krytykę z uznaniem. W r. 1917 został docentem okulistyki w Uniw. Jag., zaś w r. 1923 ordynatorem oddziału ocznego szpitala św. Łazarza w Krakowie. Ogłosił drukiem 15 prac fachowych w językach: polskim, francuskim i niemieckim, w tym dwa podręczniki z zakresu optyki okulistycznej. Niemal przez całe swe czynne życie nieuleczalnie chory, zmarł 29 X 1935.

 

Wachholz L., Wydział lek. Uniw. Krak., Kr. 1935; Archiwum Dziekanatu Wydz. lek. U. J.

Leon Wachholz

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 

Konrad Prószyński

1851-02-19 - 1908-07-08
pisarz
 

Józef Kazimierz Ziemacki

1856-09-18 - 1925-09-30
chirurg
 
więcej  

Postaci z tego okresu

 

w ipsb

 
 

Zygmunt Markowski

1872-04-28 - 1951-09-13
lekarz weterynarii
 

Edward Potempski

1876-03-27 - 1936-09-21
inżynier mechanik
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.