INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Kasper Förster  

 
 
Biogram został opublikowany w latach 1948-1958 w VII tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Förster Kasper (ok. 1574–1652), nauczyciel gdańskiego Gimnazjum Akademickiego, księgarz i muzyk gdański. Od r. 1603 wykładał w gdańskim Gimnazjum Akademickim język łaciński i arytmetykę jako nauczyciel pomocniczy, w r. 1607 został kantorem gimnazjum oraz kantorem przy kościele św. Trójcy, a w r. 1627 kapelmistrzem przy kościele Mariackim. Prowadził w Gdańsku księgarnię ze składem nut i był głównym dostawcą nut dla dworu królewskiego w Warszawie.

Żonaty dwa razy, z drugiego małżeństwa z Marią Hintz pozostawił dwu synów: Jerzego, księgarza i wydawcę, i Kaspra, muzyka. Potajemnie przeszedł po r. 1623 na katolicyzm; umarł w r. 1652, pochowany 16 V w kościele Cystersów w Oliwie, gdzie syn Jerzy postawił mu nagrobek. Nauka niemiecka zarzucała F., żc nie popierał nowej niemieckiej pieśni kościelnej, hołdując muzyce włoskiej w. XVI.

 

Löschin G., Beiträge zur Geschichte Danzigs…, Gdańsk 1837, I, s. 37; Seiffert M., Paul Siefert, Lipsk 1891, Vierteljahrschrift für Musikwissenschaft, s. 397–428; Rauschning H., Geschichte der Musik und Musikpflege in Danzig, Gdańsk 1931.

Marian Pelczar

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 

Postaci powiązane

 

Jerzy Förster

ok. 1615 - 1660 drukarz
 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 

Samuel Zborowski h. Jastrzębiec

1 poł. XVI w. - 1584-05-26
hetman kozacki
 
więcej  

Postaci z tego okresu

 

w ipsb

 

Fabrycy Banfi

1579 - 1658-12-28
jezuita
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.