INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Kasper Michałowski h. Jasieńczyk  

 
 
Biogram został opublikowany w 1975 r. w XX tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Michałowski Kasper h. Jasieńczyk (1568–1611), pamiętnikarz. Pochodził z rodziny osiadłej na Mazowszu, był synem Jakuba z Michałowa (dziedzica części Michałowa w pow. wareckim woj. mazowieckiego, ok. 1598 podczaszego czerskiego) i Elżbiety z Biejkowskich. W l. 1584–8 studiował na Akad. Krak., w r. 1589 wstąpił na służbę do Hieronima Mieleckiego, starosty sandomierskiego, i był jego kancelistą do r. 1596. Został następnie dworzaninem bpa chełmińskiego Piotra Tylickiego, z którym towarzyszył Zygmuntowi III w wyprawie do Szwecji w r. 1598. Z wyprawy tej sporządził obszerną relację. Dn. 7 II 1600 został mianowany chorążym czerskim. W l. 1601–2 przebywał M. prawdopodobnie nadal jako dworzanin Tylickiego na Litwie i obserwował wydarzenia wojny szwedzkiej. W czasie rokoszu sandomierskiego znalazł się zapewne w obozie regalistycznym. W r. 1608 tytułował się chorążym czerskim i sekretarzem królewskim. Oprócz wspomnianej relacji z wyprawy Zygmunta III do Szwecji (ogłoszonej drukiem przez K. Tyszkowskiego w: „Z dziejów wyprawy Zygmunta III do Szwecji w r. 1598”, Lw. 1927 s. 30–48) był M. autorem zachowanych w rękopisie: opisu kampanii jesiennej 1601 w Inflantach (fragmenty w B. PAN rkp. 2252 k. 107–111) i raptularzyka rodzinnego (tamże, rkp. 2251 k. 375–380). M. zmarł w r. 1611. Jego bratankiem był pamiętnikarz Jakub (zob.).

 

Uruski; – Sajkowski A., Autorstwo diariusza wyprawy Zygmunta III do Szwecji, „Spraw. Pozn. Tow. Przyj. Nauk” T. 21: 1957 [druk.] 1959 s. 265–6; – Album stud. Univ. Crac., III 137; – AGAD w W.: Metryka Kor. 148 k. 373–4.

Red. 

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.