INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Kazimierz Białłozor (Białozor) h. Wieniawa  

 
 
Biogram został opublikowany w 1936 r. w II tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Białłozor (Białozor) Kazimierz, h. Wieniawa († 1680), wda miński, syn Gabrjela, pułk. J. K.Mci, podkomorzego upickiego, starosty nowomłyńskiego, i Krystyny Ostrowskiej. Ur. się około r. 1608 na Litwie w woj. trockiem. W r. 1634 był podsędkiem wiłkomirskim. W tymże roku występuje także jako starosta nowomłyński. W r. 1648 był posłem wiłkomirskim na sejmie elekcyjnym. On to przypuszczalnie w l. 1649–1652 brał udział w walkach J. Radziwiłła z Kozakami na Litwie. 18 X 1657 mianowany marszałkiem pow. upickim. W r. 1658 walczył dzielnie w pułku wdzica trockiego M. Paca ze Szwedami pod Mitawą. Jako poseł brał w r. 1661 udział w obradach sejmu warszawskiego. W 3 lata później tj. w r. 1664 otrzymał kasztelanję witebską, co mu nie przeszkodziło zresztą zasiadać w trybunale nowogr. 1666–7. W r. 1667 został wdą mińskim. Umarł w r. 1680. Z pierwszej żony Katarzyny Duninówny Rajeckiej, h. Łabędź, pozostawił córkę i siedmiu synów.

 

Uruski; Boniecki; Żychliński, V 8–9, XVII 219; Kojałowicz, 324; Poczobut, Pamiętniki, 23, 100; Kossakowski, Monogr. Hist.-Geneal., I, oraz informacje p. Józefa Romanowskiego z Archiwum Państw. w Wilnie, z rękopisów nr 259 i 1285; Wolff J., Herbarz litewski, I (rkp. B. Ord. Kras., 3653).

Eugenjusz Latacz

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 
 
 

Ludwika Maria Gonzaga

1611-08-18 - 1667-05-10
królowa Polski
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.