INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Kazimierz Chromiński  

 
 
1759 - 1816-07-07
Biogram został opublikowany w 1937 r. w III tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Chromiński Kazimierz (1759–1816), bibliofil i nauczyciel, urodzony we wsi Chromna (w Siedleckiem), zmarły w Warszawie (7 lipca). Po ukończeniu nauk w Warszawie był urzędnikiem (bezpłatnym plenipotentem) w bibliotece Załuskich i pracował nad słownikiem pisarzy polskich. W czasach porozbiorowych był nauczycielem historii i prawa w szkole lubelskiej, później, od r. 1802, w liceum wileńskim, od 1808 w gimnazjum w Świsłoczy, gdzie wkrótce został prefektem i wicedyrektorem szkół gubernii grodzieńskiej. Na krótko przed śmiercią powrócił do Warszawy. W »Dzienniku Wileńskim« (1806 r.) ogłosił prócz kilku własnych wierszy i przekładów Sarbiewskiego rozprawę O literaturze polskiej, mianowicie czasów zygmuntowskich, to jest złotego wieku pisarzy (odbitka pt. Rozprawa o literaturze polskiej, Wil. 1806). Rzecz ta, pisana stylem retorycznym, chaotyczna w układzie (mieszanina historii oświaty z historią języka, literatury i nauki), ale pełna erudycji, zachęciła podobno Feliksa Bentkowskiego do pracy nad »Historią literatury polskiej«. Cały swój księgozbiór (około 3000 tomów) przekazał Ch. bibliotece publicznej w Warszawie, cały zaś majątek zapisał na cele dobroczynne (pomiędzy innymi na stypendia dla młodzieży szkolnej).

 

S(obieszczański) F. M., Enc. pow., W 1861, V 513–4; Estr. I 207–8.

Ignacy Chrzanowski

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.